Curtea de Apel Suceava l-a condamnat pe Gheorghe Marius Pișta la pedeapsa amenzii penale de 3.600 de lei (135 de zile-amendă, 20 lei/zi) pentru săvârşirea infracţiunii de ameninţare și lovirea sau alte violențe.
Inițial, Judecătoria Vatra Dornei l-a condamnat pe inculpat la pedeapsa amenzii penale de 4.000 de lei pentru infracțiunile menționate.
Decizia este definitivă.
La data de 12 mai 2022 a fost înregistrată o plângere penală formulată de către doi soți care au susţinut că în seara aceleiaşi zile, în jurul orei 18.00, în timp ce se aflau într-un bar au fost ameninţaţi cu o sabie de către inculpatul, după care cel din urmă l-a lovit pe reclamant cu obiectul contondent în zona genunchiului.
În urma cercetărilor efectuate de către polițiști a rezultat că victimele se cunoşteau cu inculpatul și mergeau împreună la muncă la diferite persoane din localităţile învecinate domiciliilor lor.
În după-amiaza zilei de 12 mai 2022, cei dintâi s-au deplasat la barul menționat, din satul Dorna Arini, unde au consumat băuturi alcoolice.
La un moment dat, administratora localului i-a rugat pe cei doi să se retragă pe terasă, moment în care au fost observaţi de către inculpatul care se afla la domiciliu, în imediata vecinătate a barului.
În continuare, inculpatul s-a deplasat pe terasa barului, unde le-a solicitat persoanelor vătămate să îi restituie suma de 60 lei pe care le-a împrumutat-o anterior sărbătorilor pascale din anul 2022.
În acest context, între părţi a izbucnit un conflict verbal, fiind adresate reciproc cuvinte şi expresii jignitoare.
După aceasta, inculpatul a plecat spre domiciliu, spunându-i uneia dintre victime: ”Ori te omor, ori te mutilez!”.
Cei doi au rămas pe terasa barului.
La scurt timp, inculpatul s-a întors cu o sabie şi l-a lovit pe bărbat cu muchia în zona genunchiului stâng și a umărului stâng, după care i-a aplicat un pumn în zona feţei. Soția victimei a sunat la 112.
Femeia a spus că atât ea, cât şi fostul soţ, s-au împăcat cu inculpatul, motiv pentru care şi-a retras plângerea formulată oral cu privire la infracţiunea de ameninţare.
Soțul victimei nu a putut fi audiat în cauză întrucât la data de 12 mai 2022 se afla în stare vădită de ebrietate, iar la data de 13 septembrie 2022 a intervenit decesul acesteia.
Fiind audiat în calitate de suspect, iar ulterior de inculpat, Gheorghe Marius Pișta a menţionat că, la data de 12 mai 2022, în jurul orei 15.30, le-a observat pe persoanele vătămate la bar, iar după aproximativ o oră s-a deplasat în aceeaşi locaţie pentru a le solicita restituirea sumei de 60 lei, care a fost împrumutată înainte de sărbătorile pascale. Potrivit susţinerilor inculpatului, persoanele vătămate au început să îi adreseze cuvinte şi expresii jignitoare, iar pe fondul stării de nervozitate, acesta a plecat la domiciliu pentru a aduce un cuţit, obiect cu care a început să le ameninţe pe cele dintâi. În continuare, persoana vătămată de sex masculin a pus mâna pe o sticlă care se afla pe masă, cu intenţia de a-l lovi, astfel că inculpatul s-a ferit şi l-a lovit cu muchia cuţitului în spatele genunchiului, la încheietura piciorului. A adăugat inculpatul că după aproximativ o săptămână s-a întâlnit cu persoanele vătămate, ocazie cu care acestea i-au returnat suma de bani şi s-au împăcat.
Inculpatul are antecedente penale. Acesta a fost condamnat definitiv în anul 2018 la doi ani, patru luni și 20 de zile de închisoare cu suspendare. Termenul de supraveghere stabilit era de doi ani și șase luni.














