Web Analytics
PUBLICITATE
0757 347 062
[email protected]
marți, iunie 23, 2026
Writy.
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Un hoț a fost condamnat, doi au scăpat basma curată, după ce au dat spargere la o biserică din Fălticeni. Cei trei au furat 26 de lei, șase sticle de vin și câteva sticluțe cu mir

FOTO Ilustrativ (generată cu AI)

Un hoț a fost condamnat, doi au scăpat basma curată, după ce au dat spargere la o biserică din Fălticeni. Cei trei au furat 26 de lei, șase sticle de vin și câteva sticluțe cu mir

Știrea Sucevei de Știrea Sucevei
mai 24, 2025
în Analiză
460
0
Share on Facebook

Judecătoria Fălticeni l-a condamnat pe Marius Mihai F. la trei ani de închisoare cu suspendare pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat (persoană vătămată Biserica Sf. Apostol Andrei). Termenul de supraveghere stabilit este de patru ani.

Pe durata termenului de supraveghere, impune inculpatului obligaţia de a presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii, în cadrul Primăriei Comunei Mălini sau în cadrul Primăriei Municipiului Fălticeni , pe o durată de 120 de zile.

You might also like

Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

iunie 21, 2026
Sătul să-și găsească mașinile zgâriate, un sucevean și-a montat cameră de supraveghere și l-a prins pe autor. Pensionarul de 72 de ani a fost condamnat, însă nu va plăti despăgubiri

Sătul să-și găsească mașinile zgâriate, un sucevean și-a montat cameră de supraveghere și l-a prins pe autor. Pensionarul de 72 de ani a fost condamnat, însă nu va plăti despăgubiri

iunie 21, 2026

În cazul lui Darius M. s-a dispus încetarea procesul penal cu privire la săvârşirea infracţiunilor de furt calificat (persoana vătămată fiind o femeie) și furt calificat (persoană vătămată Biserica Sf. Apostol Andrei), ca urmare a intervenirii prescripției răspunderii penale.

De asemenea, și în cazul lui Valentin V. s-a dispus încetarea procesului penal pentru săvârșirea infracțiunii de complicitate la săvârşirea infracţiunii de furt calificat (persoană vătămată Biserica Sf. Apostol Andrei), ca urmare a intervenirii prescripției răspunderii penale.

De la inculpatul Darius M. s-a dispus confiscarea sumei de 130 de lei, sumă sustrasă de la persoana vătămată de sex feminin.

Magistrații au dispus și confiscarea, în solidar, a sumei de 200 lei de la cei trei inculpați, sumă sustrasă de la persoana vătămată Biserica Sf. Apostol Andrei.

Decizia nu era definitivă la data pronunțării (7 mai 2025). Față de aceasta se putea face apel în termen de 10 zile de la comunicare, în caz contrar decizia rămânând definitivă.

Numărul dosarului este 2141/227/2021.


La data de 4 aprilie 2019, Marius Mihai F. (23 de ani – la acea vreme), în timp ce se afla împreună cu ceilalți doi inculpați (minori) a hotărât să intre în interiorul bisericii Sf. Apostol Andrei, din Fălticeni, cu intenția de a sustrage bunuri.

În aceste condiții, cei trei inculpați au escaladat gardul bisericii și, în timp ce inculpatul Valentin V. a rămas în curte, pentru a asigur paza, ceilalți doi inculpați au pătruns în interiorul bisericii, printr-o ușă închisă, dar neasigurată, de unde au sustras banii din două cutii aflate în fața a două icoane (circa 20-30 lei), un număr de șase sticle de vin, inscripționate vin bisericesc, și mai multe sticluțe cu mir.

Cu aceeași ocazie, în scopul de a sustrage bunuri, inculpații au pătruns și într-un autoturism marca Volkswagen, care se afla neasigurat în curtea bisericii, nefiind sustrase bunuri din acesta.

Situația de fapt reținută mai sus este confirmată de persoana vătămată Biserica Sf. Apostol Andrei, prin reprezentant preot paroh, care a precizat că, în data de 5 aprilie 2019, a constatat că persoane necunoscute au pătruns în interiorul bisericii, în timpul nopții, și au sustras șase sticle cu vin bisericesc și dintr-un sertar suma de 20 lei. De asemenea, din cutia milei persoane necunoscute au sustras suma de 5-6 lei. Persoana vătămată a arătat că nu se constituie parte civilă, prejudiciul creat fiind de aproximativ 200 lei.

Fiind audiat în calitate de martor, un cântăreț în cadrul parohiei, a arătat că la data de 5 aprilie 2019, a observat în autoturismul marca Volkswagen, pe bord, o trusă de prim ajutor și un briceag ce nu se aflau la locul lor, iar ușile și portbagajul erau întredeschise. Acesta a arătat că nu a constatat lipsa unor bunuri.

La data de 14 iunie 2021 a fost audiată în calitate de martor o femeie care a arătat că în anul 2019, timp de circa o lună și jumătate, inculpatul Marius Mihai F. a locuit cu chirie în apartamentul acesteia. Aceasta a precizat că într-o noapte, în cursul anului 2019, inculpatul a venit la domiciliul său, împreună cu ceilalți doi inculpați, fiind sub influența băuturilor alcoolice. Aceasta a mai menționat că inculpații aveau asupra lor o sacoșă în care se aflau mai multe sticle de vin, având eticheta vin bisericesc, și o sticluță de mir. Ulterior, inculpații au început să consume vinul, iar în momentul în care martora a întrebat de unde provine, Marius Mihai F. a răspuns că a spart o biserică.

Declarația unui inculpat

Fiind audiat în calitate de suspect, în prezența apărătorului din oficiu și a unui reprezentant din cadrul DGASPC, declarație menținută în calitate de inculpat, Darius M. a precizat că în data de 4 aprilie 2019, în jurul orei 17.00, s-a întâlnit cu inculpații, consumând bere pe parcursul zilei. În timpul nopții, în timp ce treceau prin fața bisericii Sf. Apostol Andrei, i-a venit ideea de a intra în interior pentru a sustrage bunuri. Astfel, toți cei trei inculpați au escaladat gardul bisericii. Inculpatul a mai arătat că a pătruns în interior împreună cu Marius Mihai F., iar Valentin V. a rămas în curte pentru a păzi locul faptei. După sustragerea bunurilor, inculpatul a precizat că s-a deplasat împreună cu ceilalți doi la locuința martorei, unde au consumat o parte din vinul sustras. Acesta a precizat că regretă fapta comisă.

În anul 2019, Darius M. s-a arătat destul de preocupat de furturi. La data de 25 mai 2019 a smuls din mâna unei persoane vătămate suma de 251 de lei.

La data de 13 august 2019, a pătruns în incinta societății Alevia de unde a sustras un număr de trei telefoane mobile.

La data de 13/14 august 2019, a pătruns în interiorul autoutilitarei marca Volkswagen Crafter, aparținând DGASPC, fără a sustrage bunuri, apoi prin forțarea geamului, a pătruns într-un birou al unității, fără a sustrage bunuri.

Știrea Sucevei

Știrea Sucevei

Related Stories

Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

O femeie în vârstă de 64 de ani, din comuna Todirești, a fost condamnată de Judecătoria Suceava după ce a...

Sătul să-și găsească mașinile zgâriate, un sucevean și-a montat cameră de supraveghere și l-a prins pe autor. Pensionarul de 72 de ani a fost condamnat, însă nu va plăti despăgubiri

Sătul să-și găsească mașinile zgâriate, un sucevean și-a montat cameră de supraveghere și l-a prins pe autor. Pensionarul de 72 de ani a fost condamnat, însă nu va plăti despăgubiri

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

Judecătoria Suceava a condamnat un pensionar în vârstă de 72 de ani pentru infracțiunea de distrugere, după ce acesta a...

Pensionară de 85 de ani, condamnată după ce a mințit de două ori în fața judecătorilor pentru a-i ajuta pe doi inculpați. Cei doi erau judecați pentru înșelăciune

Pensionară de 85 de ani, condamnată după ce a mințit de două ori în fața judecătorilor pentru a-i ajuta pe doi inculpați. Cei doi erau judecați pentru înșelăciune

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

O femeie în vârstă de 85 de ani a fost condamnată de Judecătoria Suceava pentru două infracțiuni de mărturie mincinoasă,...

A vrut 3.000 de lei ca să nu publice imagini intime cu fosta iubită. În loc de bani, s-a ales cu o condamnare după ce a fost prins în flagrant de polițiști

A vrut 3.000 de lei ca să nu publice imagini intime cu fosta iubită. În loc de bani, s-a ales cu o condamnare după ce a fost prins în flagrant de polițiști

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

Judecătoria Suceava l-a condamnat pe Alex Răzvan C. (23 de ani) pentru infracțiunea de șantaj, după ce a încercat să...

Postarea următoare
Pedepse de peste 7 și 16 ani de închisoare pentru doi infractori periculoși din Șcheia, după ce au furat un cazan de cupru, o roabă, țuică de tescovină și alte bunuri dintr-o gospodărie

Trei ani de închisoare cu executare și amendă penală de 1.800 de lei pentru un recidivist care nu a plătit pensia de întreținere a fiicei sale

Recomandat

Magistrații Curții de Apel Suceava i-au oferit încă 30 de zile de arest preventiv, unei tinere de 26 de ani, care și-a înjunghiat soțul cu un cuțit

Magistrații Curții de Apel Suceava i-au oferit încă 30 de zile de arest preventiv, unei tinere de 26 de ani, care și-a înjunghiat soțul cu un cuțit

iulie 23, 2023
O biciclistă beată a fost transportată cu ambulanța la spital, după ce a parcurs circa 400 de metri și a căzut, lovindu-se cu fața de carosabil

Accident rutier pe o stradă din Rădăuți, provocat de Strugurel, un biciclist ”ciupit”, care s-a izbit în autoturismul din fața sa

decembrie 15, 2024

Postări Populare

  • Bărbat găsit mort în locuința sa din Frasin

    Un bărbat a murit subit, după ce femeia căreia îi repara gardul i-a gătit

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • O suceveancă de 36 de ani, însărcinată în luna a treia, s-a stins din viață în SJU Suceava. Aceasta nu știa că suferea de cancer cu multiple metastaze, ca urmare a ruperii unei alunițe

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Tânăra amantă a unui medic cardiolog intervenționist din SJU Suceava a ajuns la UPU, după ce cadrul medical i-ar fi aplicat o corecție fizică într-o garsonieră din Suceava

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • VIDEO Mărturisire cutremurătoare a suceveanului Gheorghe Ignat. Fostul luptător de MMA a aflat că soția sa ar fi terorizată și amenințată de ani de zile de un ”milițian”, abia după ce a găsit un ștreang într-o anexă gospodărească: ”Viața îmi este călcată în picioare la propriu”

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Un cetățean a fost fotografiat în timp ce defeca la marginea străzii Ana Ipătescu din centrul Sucevei

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
Știrea Sucevei

Cotidianul online cu informații actuale din județul Suceava.

  • Politica Cookie
  • Politica de Confidențialitate

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Bine ai revenit!

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitata?

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentificare
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
0757 347 062
[email protected]

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Acest site foloseste cookies. Navigând în continuare, vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica Cookie