Web Analytics
PUBLICITATE
0757 347 062
[email protected]
marți, iunie 23, 2026
Writy.
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
VIDEO Un individ din Frasin și-a incendiat casa în care locuia, supărat că s-a certat cu un unchi și cu mama sa, plecată la muncă în Franța

Doi ani și opt luni de închisoare cu suspendare pentru un bărbat din Frasin care și-a incendiat casa

Știrea Sucevei de Știrea Sucevei
martie 8, 2025
în Analiză
464
0
Share on Facebook

Judecătoria Gura Humorului l-a condamnat pe Alexandru Pavel Gherasim la doi ani și opt luni de închisoare cu suspendare pentru săvârșirea infracțiunii de distrugere. Termenul de supraveghere stabilit este de patru ani.

Pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va trebui să presteze muncă neremunerată în folosul comunităţii, pe o perioadă de 60 de zile, obligaţie care va fi executată în cadrul Primăriei orașului Gura Humorului sau în cadrul Primăriei comunei Păltinoasa.

You might also like

Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

iunie 21, 2026
Sătul să-și găsească mașinile zgâriate, un sucevean și-a montat cameră de supraveghere și l-a prins pe autor. Pensionarul de 72 de ani a fost condamnat, însă nu va plăti despăgubiri

Sătul să-și găsească mașinile zgâriate, un sucevean și-a montat cameră de supraveghere și l-a prins pe autor. Pensionarul de 72 de ani a fost condamnat, însă nu va plăti despăgubiri

iunie 21, 2026

Decizia nu era definitivă la data pronunțării (19 februarie 2025). Față de aceasta se putea face apel în termen de 10 zile de la comunicare, în caz contrar decizia rămânând definitivă.

Numărul dosarului este 3474/237/2024.


La data de 29 septembrie 2024, în jurul orei 20.50, un bărbat din orașul Frasin a sunat la 112 și a sesizat faptul că arde o casă pe strada Obreja, din orașul Frasin.

Gheorghe G. locuia în orașul Frasin, iar nepotul său, Alexandru Pavel Gherasim, locuia în aceeași curte, dar într-o altă locuință.

La data de 29 septembrie 2024, Gheorghe G. se afla în locuință și a văzut pe geam că arde cealaltă locuință din curte și au venit vecini la fața locului care au sunat la 112 și au solicitat sprijinul pompierilor.

Un martor a declarat că s-a întâlnit pe o stradă din apropiere cu Alexandru Pavel Gherasim și l-a întrebat pe acesta ce arde, iar cel din urmă a răspuns că el a dat foc locuinței.

La scurt timp, polițiștii l-au identificat pe raza orașului Frasin pe Alexandru Pavel Gherasim. Acesta a recunoscut faptul că a dat foc locuinței din cauza neînțelegerilor pe care le-a avut cu unchiul său și cu mama acestuia care este plecată la muncă în Franța.

La faţa locului a intervenit un echipaj de pompieri din cadrul I.S.U. Suceava, Garda de Intervenţie Gura Humorului, care a lichidat şi stins incendiul, nefiind înregistrate victime omeneşti.

În urma incendiului a ars acoperișul și mansarda casei de locuit, construită integral din lemn cu învelitoare din tablă pe o suprafață de aproximativ 100 mp. S-au degradat/ au ars elemente de construcție, pereți, tavane, elemente de tâmplărie din lemn și PVC și bunuri din interiorul casei (mobilier, electrocasnice).

Specialiștii din cadrul ISU Suceava – G.I.S. Gura Humorului, au stabilit ca împrejurare determinantă a producerii incendiului: folosirea intenționată a sursei de aprindere pentru a genera incendiul (flacără, brichetă).

În acest caz a fost întocmit un dosar penal pentru distrugere.

La data de 30 septembrie 2024, prin ordonanța Poliției orașului Frasin față de suspectul Alexandru Pavel Gherasim s-a luat măsura preventivă a reținerii pe o perioada de 24 ore.

https://www.stireasucevei.ro/wp-content/uploads/2024/09/incendiu-frasin.mp4

Știrea Sucevei

Știrea Sucevei

Related Stories

Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

O femeie în vârstă de 64 de ani, din comuna Todirești, a fost condamnată de Judecătoria Suceava după ce a...

Sătul să-și găsească mașinile zgâriate, un sucevean și-a montat cameră de supraveghere și l-a prins pe autor. Pensionarul de 72 de ani a fost condamnat, însă nu va plăti despăgubiri

Sătul să-și găsească mașinile zgâriate, un sucevean și-a montat cameră de supraveghere și l-a prins pe autor. Pensionarul de 72 de ani a fost condamnat, însă nu va plăti despăgubiri

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

Judecătoria Suceava a condamnat un pensionar în vârstă de 72 de ani pentru infracțiunea de distrugere, după ce acesta a...

Pensionară de 85 de ani, condamnată după ce a mințit de două ori în fața judecătorilor pentru a-i ajuta pe doi inculpați. Cei doi erau judecați pentru înșelăciune

Pensionară de 85 de ani, condamnată după ce a mințit de două ori în fața judecătorilor pentru a-i ajuta pe doi inculpați. Cei doi erau judecați pentru înșelăciune

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

O femeie în vârstă de 85 de ani a fost condamnată de Judecătoria Suceava pentru două infracțiuni de mărturie mincinoasă,...

A vrut 3.000 de lei ca să nu publice imagini intime cu fosta iubită. În loc de bani, s-a ales cu o condamnare după ce a fost prins în flagrant de polițiști

A vrut 3.000 de lei ca să nu publice imagini intime cu fosta iubită. În loc de bani, s-a ales cu o condamnare după ce a fost prins în flagrant de polițiști

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

Judecătoria Suceava l-a condamnat pe Alex Răzvan C. (23 de ani) pentru infracțiunea de șantaj, după ce a încercat să...

Postarea următoare
O femeie din Șerbăuți, deranjată că geamul de la baia vecinilor dă spre curtea ei, și-a aflat pedeapsa după ce a aruncat cu lemne și cărămizi în imobilul acestora

O femeie din Șerbăuți, deranjată că geamul de la baia vecinilor dă spre curtea ei, și-a aflat pedeapsa după ce a aruncat cu lemne și cărămizi în imobilul acestora

Recomandat

Polițiștii l-au imobilizat și încătușat pe un petrecăreț ce s-a îmbătat și-și deranja vecinii de pe strada Narciselor din Suceava, ascultând muzică. Individul a fost amendat cu 3.500 de lei

Un bărbat din Dănila a fost încătușat de polițiști, după ce s-a certat cu tatăl său și a amenințat că îi va incendia locuința

ianuarie 12, 2024
Un viitor soldat gradat profesionist sucevean și-a cerut iubita de soție la depunerea jurământului militar

Un viitor soldat gradat profesionist sucevean și-a cerut iubita de soție la depunerea jurământului militar

ianuarie 21, 2023

Postări Populare

  • Bărbat găsit mort în locuința sa din Frasin

    Un bărbat a murit subit, după ce femeia căreia îi repara gardul i-a gătit

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • O suceveancă de 36 de ani, însărcinată în luna a treia, s-a stins din viață în SJU Suceava. Aceasta nu știa că suferea de cancer cu multiple metastaze, ca urmare a ruperii unei alunițe

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Tânăra amantă a unui medic cardiolog intervenționist din SJU Suceava a ajuns la UPU, după ce cadrul medical i-ar fi aplicat o corecție fizică într-o garsonieră din Suceava

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • VIDEO Mărturisire cutremurătoare a suceveanului Gheorghe Ignat. Fostul luptător de MMA a aflat că soția sa ar fi terorizată și amenințată de ani de zile de un ”milițian”, abia după ce a găsit un ștreang într-o anexă gospodărească: ”Viața îmi este călcată în picioare la propriu”

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Un cetățean a fost fotografiat în timp ce defeca la marginea străzii Ana Ipătescu din centrul Sucevei

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
Știrea Sucevei

Cotidianul online cu informații actuale din județul Suceava.

  • Politica Cookie
  • Politica de Confidențialitate

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Bine ai revenit!

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitata?

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentificare
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
0757 347 062
[email protected]

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Acest site foloseste cookies. Navigând în continuare, vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica Cookie