Web Analytics
PUBLICITATE
0757 347 062
[email protected]
marți, iunie 23, 2026
Writy.
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Un sucevean reclamă atitudinea batjocoritoare a angajaților Lidl Zamca: „Am stat 40 de minute în frig, iar ei râdeau în camera de serviciu. M-au trimis acasă cu sticlele goale”

sursa foto: Monitorul de Suceava

Un sucevean reclamă atitudinea batjocoritoare a angajaților Lidl Zamca: „Am stat 40 de minute în frig, iar ei râdeau în camera de serviciu. M-au trimis acasă cu sticlele goale”

Știrea Sucevei de Știrea Sucevei
februarie 16, 2025
în Local
513
0
Share on Facebook

Un cetățean din Suceava ne-a relatat o experiență neplăcută trăită la punctul de reciclare al magazinului Lidl din cartierul Zamca. După ce aparatul de reciclare s-a blocat, bărbatul a așteptat timp de 40 de minute ca un angajat să remedieze situația, însă s-a lovit de nepăsare și atitudini sfidătoare. Mai jos redăm integral mesajul transmis redacției noastre.

De-a lungul timpului am mai primit sesizări asemănătoare de la cetățeni. De fiecare dată i-am îndrumat să se adrese Protecției Consumatorului.

You might also like

Ieșeancă doborâtă de pe picioare de un biciclist care circula pe trotuar, în apropierea Inspectoratului Școlar Suceava, aproape de miezul nopții. Femeia a ajuns la spital

Ieșeancă doborâtă de pe picioare de un biciclist care circula pe trotuar, în apropierea Inspectoratului Școlar Suceava, aproape de miezul nopții. Femeia a ajuns la spital

iunie 23, 2026
Biciclist beat, lovit de un BMW în Șcheia după ce a ieșit de pe trotuar direct pe carosabil. Alcoolemie de 1,87 mg/l în aerul expirat

Biciclist beat, lovit de un BMW în Șcheia după ce a ieșit de pe trotuar direct pe carosabil. Alcoolemie de 1,87 mg/l în aerul expirat

iunie 23, 2026

”În seara de 15 februarie, în jurul orei 21.30, m-am dus la Lidl-ul din cartierul Zamca pentru a recicla mai multe sticle. După ce am introdus câteva sticle în aparatul destinat reciclării, acesta mi-a eliberat bonul și a început alarma ce îi avertizează pe angajații magazinului că s-a umplut sacul în care ajung sticlele cetățenilor sau că există defecțiuni la aparat.

Deoarece am ‹noroc› din nou, ca de fiecare dată când merg să reciclez sticle, aparatul se blochează. Am avut răbdare. Am așteptat ca un angajat al magazinului Lidl să vină să remedieze problema. Am avut răbdare vreo 40 de minute. În cele 40 de minute, în camera de reciclare, mai exact în încăperea destinată doar angajaților magazinului, s-a auzit foșneală, iar ulterior râsete. Menționez faptul că prima foșneală am auzit-o după vreo 6 – 7 minute de așteptare. Mă așteptam ca cineva să înlocuiască sacul din spate, iar pe urmă să pornească aparatul. Acest lucru nu s-a întâmplat. S-a lăsat liniștea. După alte 5 minute s-a auzit din nou foșneală. Pe urmă iar liniște.

Pe la ora 21.45 – 21.50, din camera respectivă, pe lângă foșneala sticlelor pe care cineva le muta de colo-colo, au început să se audă doi angajați foarte binedispuși. Aceștia s-au întins la palavre și râdeau cu poftă.

De asemenea, în cele 40 de minute de așteptare, agentul de pază al magazinului a ieșit din Lidl și s-a dus spre autoturismul său. În acest timp în toată parcarea răsuna alarma de la aparatul de reciclare. Acesta s-a uitat la mine și s-a întors în magazin.

În tot acest timp, clienții magazinului intrau în magazin, ieșeau din magazin, iar eu tot acolo eram. Așteptam. Unii se opreau din deplasare și-mi ziceau: ‹Nu are rost să mai aștepți. Te lungesc până la ora 22.00 și te trimit acasă›. Nu am vrut să cred că angajații Lidl sunt niște jigodii care-i lasă pe oameni să aștepte în frig, iar pe urmă să-i trimită acasă cu traistele pline cu sticle goale.

S-a făcut ora 22.00. Deoarece am așteptat zeci de minute, din minut în minut spunându-mi: ‹Sigur vine imediat cineva și pornește aparatul, mai are puțină treabă în spate›, am zis că mai stau până va veni cineva să închidă punctul de reciclare. Credeam că atunci sigur va porni aparatul.

Ora 22.08. Se deschide ușa camerei din care se auzeau râsete. Iese agentul de pază despre care v-am spus anterior că era prin parcarea magazinului. Îmi spune: ‹Am închis!›. Îi explic că aștept de mai bine de jumătate de oră să repornească cineva aparatele. Îmi răspunde că: ‹Nu am ce face. Aparatele sunt setate să se închidă automat când se închide magazinul›. Am rămas mască. M-am simțit luat de prost de nea Eustache Traistă. M-a mințit că aparatele se închid automat la ora 22.00, deși era ora 22.08 și alarmele aparatelor încă plângeau după atenția personalului. Atunci mi-am dat seama că trecătorii care îmi spuneau că voi pleca cu sticlele goale acasă aveau dreptate, știau ce soi sunt angajații de la Lidl.

Pe un ton civilizat i-am spus agentului de pază că nu e normal ca cineva să aștepte atâtea minute și nimeni să nu îi spună că aparatele nu vor mai fi repornite. ‹Nu am ce face›, a fost răspunsul lui, din nou.

Cele relatate de mine pot fi verificate de către reprezentanții Lidl. Au camere de supraveghere peste tot. De asemenea, și cei de la Protecția Consumatorului vor putea verifica imaginile și vor putea constata dacă sesizarea pe care o voi face se confirmă.

De ce am așteptat 40 de minute și de ce am mai stat și după ora 22.00? Pentru că de fiecare dată când acele aparate se blocau și treceau 4 – 5 minute și nu venea niciun angajat Lidl să rezolve problema, intram în magazin și fie înștiințam primul angajat găsit la rafturi, fie pe agentul de pază (de cel puțin două ori era nea Eustache). De fiecare dată mi s-a răspuns cu aroganță. Toți mi-au spus să aștept pentru că va veni cineva. Îmi explicau că li se aprinde și lor nu știu ce alarmă când se blochează aparatele.

Nu mă deranjează atât de mult că am pierdut 40 de minute din viață așteptând nimic și nici că niște scârbe de oameni râdeau și făceau mișto-uri din camera destinată angajaților. Mai mult mă deranjează faptul că în locul meu putea fi un bătrân, o persoană cu probleme. Oameni care pentru a ajunge la acel punct de reciclare poate își rod tălpicii străbătând tot cartierul. Cât am așteptat, am văzut câțiva bătrâni care au înfruntat vântul și cele -4 grade pentru a-și face cumpărăturile din Lidl. Numai ei știu cât și cum au mers pentru a ajunge la magazin.

De bine de rău, după ce am fost trimis acasă, am aruncat sacul cu sticle în portbagajul mașinii, m-am urcat la volan și m-am pornit spre casă ascultând muzică, cu căldură din toate găurile de ventilație. În locul meu ar fi putut fi altcineva. Vreun bătrân, vreun om bolnav sau vreo persoană care poate ar fi avut nevoie urgent de acel bon obținut din reciclarea sticlelor. Cum s-ar fi simțit o asemenea persoană știind că trebuie să se întoarcă acasă pe jos, cu sticlele goale și fără cumpărături, pentru că niște miștocari angajați la Lidl și-au bătut joc de ea și la final i-au dat și un șut în fund?

Sunt destul de sigur că ultima situație ipotetică a avut loc deja, de mai multe ori”, ne-a transmis cetățeanul care ne-a sesizat.

 

Știrea Sucevei

Știrea Sucevei

Related Stories

Ieșeancă doborâtă de pe picioare de un biciclist care circula pe trotuar, în apropierea Inspectoratului Școlar Suceava, aproape de miezul nopții. Femeia a ajuns la spital

Ieșeancă doborâtă de pe picioare de un biciclist care circula pe trotuar, în apropierea Inspectoratului Școlar Suceava, aproape de miezul nopții. Femeia a ajuns la spital

de Știrea Sucevei
iunie 23, 2026
0

O femeie în vârstă de 33 de ani, din municipiul Iași, a ajuns la spital în noaptea de 22 spre...

Biciclist beat, lovit de un BMW în Șcheia după ce a ieșit de pe trotuar direct pe carosabil. Alcoolemie de 1,87 mg/l în aerul expirat

Biciclist beat, lovit de un BMW în Șcheia după ce a ieșit de pe trotuar direct pe carosabil. Alcoolemie de 1,87 mg/l în aerul expirat

de Știrea Sucevei
iunie 23, 2026
0

La data de 22 iunie 2026, în jurul orei 16.04, polițiștii Biroului Rutier Suceava au fost sesizați cu privire la...

Șofer rupt de beat la volanul unui Passat fără RCA, depistat la Fundu Moldovei

Șofer rupt de beat la volanul unui Passat fără RCA, depistat la Fundu Moldovei

de Știrea Sucevei
iunie 23, 2026
0

La data de 21 iunie 2026, în jurul orei 21.25, polițiștii din cadrul Secției 11 Poliție Rurală Pojorâta, aflați în...

Un copil de 9 ani a ajuns la spital după ce a intrat într-o intersecție cu trotineta electrică

Fălticenean amendat cu 2.430 de lei după ce a căzut de pe o trotinetă electrică fiind matol. Bărbatul a ajuns la spital

de Știrea Sucevei
iunie 23, 2026
0

La data de 21 iunie 2026, în jurul orei 09.24, Poliția Municipiului Fălticeni a fost sesizată prin numărul unic de...

Postarea următoare
10 ani de închisoare pentru trei cerșetoare care furau din locuințele bătrânilor binevoitori. Cea mai mică pedeapsă a primit-o femeia care a fost prinsă cu bani ascunși în lenjeria intimă

Două cerșetoare hoațe din zona Rădăuți au fost condamnate definitiv la închisoare cu executare. Ultima pedeapsă a fost primită pentru furtul a 50.000 de lei dintr-un apartament

Recomandat

Un elev al ”Școlii de Șmecheri de la Albina”, săgeată de bază a interlopului Cimpa, s-a oprit cu mașina în gardul unui imobil din zona Serpentine. Individul era beat, drogat și cu permisul de conducere anulat

”Săgeata” de bază a interlopului Cimpa a căpătat 30 de zile de arest preventiv

aprilie 7, 2023
Un tânăr din Suceava a furat produse din Kaufland pentru a le vinde și a juca banii la păcănele

Un tânăr din Suceava a furat produse din Kaufland pentru a le vinde și a juca banii la păcănele

ianuarie 20, 2023

Postări Populare

  • Bărbat găsit mort în locuința sa din Frasin

    Un bărbat a murit subit, după ce femeia căreia îi repara gardul i-a gătit

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • O suceveancă de 36 de ani, însărcinată în luna a treia, s-a stins din viață în SJU Suceava. Aceasta nu știa că suferea de cancer cu multiple metastaze, ca urmare a ruperii unei alunițe

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Tânăra amantă a unui medic cardiolog intervenționist din SJU Suceava a ajuns la UPU, după ce cadrul medical i-ar fi aplicat o corecție fizică într-o garsonieră din Suceava

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • VIDEO Mărturisire cutremurătoare a suceveanului Gheorghe Ignat. Fostul luptător de MMA a aflat că soția sa ar fi terorizată și amenințată de ani de zile de un ”milițian”, abia după ce a găsit un ștreang într-o anexă gospodărească: ”Viața îmi este călcată în picioare la propriu”

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Un cetățean a fost fotografiat în timp ce defeca la marginea străzii Ana Ipătescu din centrul Sucevei

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
Știrea Sucevei

Cotidianul online cu informații actuale din județul Suceava.

  • Politica Cookie
  • Politica de Confidențialitate

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Bine ai revenit!

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitata?

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentificare
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
0757 347 062
[email protected]

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Acest site foloseste cookies. Navigând în continuare, vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica Cookie