O femeie în vârstă de 33 de ani, din municipiul Iași, a ajuns la spital în noaptea de 22 spre 23 iunie după ce a fost lovită de un biciclist care circula pe trotuar în municipiul Suceava.
Incidentul s-a petrecut în jurul orei 23.05, în zona Grupului Școlar din municipiul Suceava. La scurt timp după producerea evenimentului, polițiștii au fost sesizați printr-un apel la numărul unic de urgență 112.
Un tânăr de 19 ani, din municipiul Suceava, se deplasa cu bicicleta pe trotuarul din partea dreaptă a sensului de mers Centru – Burdujeni, într-o zonă în care nu există pistă pentru biciclete.
După ce a trecut de sediul Inspectoratului Școlar Județean Suceava, biciclistul a acroșat-o pe femeia de 33 de ani, care se deplasa regulamentar pe trotuar. În urma impactului, aceasta a fost proiectată la sol.
Victima a acuzat dureri imediat după accident, iar la fața locului a fost solicitat un echipaj medical. Femeia a fost transportată la Spitalul Clinic Județean de Urgență ”Sfântul Ioan cel Nou” Suceava pentru investigații și îngrijiri medicale.
Medicii au stabilit un diagnostic prezumtiv de traumatism al coloanei lombare și escoriații la nivelul cotului stâng.
Polițiștii l-au testat pe biciclist cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
În cauză a fost întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de vătămare corporală din culpă.













