Web Analytics
PUBLICITATE
0757 347 062
[email protected]
marți, iunie 23, 2026
Writy.
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Un bărbat a fost condamnat la închisoare cu suspendare pentru că a tăiat trei arbori rupți și uscați, dintr-o pădure pe care soția sa ar fi moștenit-o

FOTO Ilustrativ

Un bărbat a fost condamnat la închisoare cu suspendare pentru că a tăiat trei arbori rupți și uscați, dintr-o pădure pe care soția sa ar fi moștenit-o

Știrea Sucevei de Știrea Sucevei
august 6, 2023
în Analiză
491
0
Share on Facebook

Curtea de Apel Suceava l-a condamnat pe Petru J. la un an de închisoare cu suspendare pentru săvârșirea infracțiunii de tăiere fără drept de arbori. Termenul de supraveghere stabilit este de doi ani.

Pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va trebui să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 zile la una din următoarele două instituţii publice: Primăria com. Vultureşti sau Primăria oraşului Dolhasca.

You might also like

Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

iunie 21, 2026
Sătul să-și găsească mașinile zgâriate, un sucevean și-a montat cameră de supraveghere și l-a prins pe autor. Pensionarul de 72 de ani a fost condamnat, însă nu va plăti despăgubiri

Sătul să-și găsească mașinile zgâriate, un sucevean și-a montat cameră de supraveghere și l-a prins pe autor. Pensionarul de 72 de ani a fost condamnat, însă nu va plăti despăgubiri

iunie 21, 2026

Magistrații au dispus confiscarea materialului lemnos găsit în cele trei atelaje hipo, în volum de 2,51 mc și o valoare de 451,80 lei material ce a fost ridicat și transportat la sediul Cantonului 17 Racova din cadrul Ocolului Silvic Dolhasca.

Inculpatul trebuie să plătească către Regia Națională a Pădurilor – Direcția Silvică Suceava, Ocolul Silvic Dolhasca suma de 3.769,32 lei, reprezentând contravaloarea prejudiciului produs.

Decizia este definitivă.

Numărul dosarului este 8077/314/2021.


La data de 21 septembrie 2020, inculpatul împreună cu ginerele său și încă doi indivizi s-au deplasat cu trei căruțe pe un teren împădurit de pe raza satului Racova, comuna Udești, aparținând moștenitorilor unei defuncte.

Folosind o drujbă, inculpatul ar fi tăiat trei arbori de esență fag, din care doi aveau tulpina ruptă, iar unul era scos din rădăcină de vânt, din urmă cu aproximativ 2-3 ani.

După ce ar fi tăiat cei trei arbori, inculpatul a plecat din pădure la domiciliul său din comuna Vulturești, iar ceilalți indivizi au încărcat cele trei cărute. Când au plecat de pe terenul împădurit, cu intenția de a ajuns la domiciliul inculpatului, aceștia au fost surprinși de organele silvice din cadrul Ocolului Silvic Dolhasca. Inculpatul a revenit la fața locului și a prezentat ca și act de proprietate pentru suprafața de 0,32 ha teren pădure niște acte pe numele bunicii soției sale.

În cele trei căruțe a fost găsită cantitatea de 2,51 metri cubi de materiale lemnos și suma de 451,80 de lei.

Un pădurar din cadrul Ocolului Silvic Dolhasca a arătat că într-adevăr două cioate proveneau de la niște arbori rupți de vânt, iar o cioată provenea de la un arbore care se afla doborât, având rădăcina scoasă din pământ.

”Copacul căzut la pământ era uscat, iar ceilalți doi nu mai aveau nicio creangă verde pe ei”, a susținut pădurarul.

”M-am deplasat împreună cu cei trei în pădurea moştenirea soţiei mele de pe raza satului Racova, comuna Udeşti, din locul numit ,,Balta lui Avram ”, unde am constatat că sunt rupţi mai mulţi arbori. Mai mult unul mai gros era smuls din pământ şi culcat cu totul. Din acest motiv cu drujba eu personal am tăiat tulpina arborelui mai gros din partea de la rădăcină scoasă din pământ, după care am mai tăiat încă doi arbori care de asemenea aveau tulpina ruptă de la înălţimea de circa 3 – 4 metri faţă de pământ”, a susținut inculpatul.

Știrea Sucevei

Știrea Sucevei

Related Stories

Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

O femeie în vârstă de 64 de ani, din comuna Todirești, a fost condamnată de Judecătoria Suceava după ce a...

Sătul să-și găsească mașinile zgâriate, un sucevean și-a montat cameră de supraveghere și l-a prins pe autor. Pensionarul de 72 de ani a fost condamnat, însă nu va plăti despăgubiri

Sătul să-și găsească mașinile zgâriate, un sucevean și-a montat cameră de supraveghere și l-a prins pe autor. Pensionarul de 72 de ani a fost condamnat, însă nu va plăti despăgubiri

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

Judecătoria Suceava a condamnat un pensionar în vârstă de 72 de ani pentru infracțiunea de distrugere, după ce acesta a...

Pensionară de 85 de ani, condamnată după ce a mințit de două ori în fața judecătorilor pentru a-i ajuta pe doi inculpați. Cei doi erau judecați pentru înșelăciune

Pensionară de 85 de ani, condamnată după ce a mințit de două ori în fața judecătorilor pentru a-i ajuta pe doi inculpați. Cei doi erau judecați pentru înșelăciune

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

O femeie în vârstă de 85 de ani a fost condamnată de Judecătoria Suceava pentru două infracțiuni de mărturie mincinoasă,...

A vrut 3.000 de lei ca să nu publice imagini intime cu fosta iubită. În loc de bani, s-a ales cu o condamnare după ce a fost prins în flagrant de polițiști

A vrut 3.000 de lei ca să nu publice imagini intime cu fosta iubită. În loc de bani, s-a ales cu o condamnare după ce a fost prins în flagrant de polițiști

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

Judecătoria Suceava l-a condamnat pe Alex Răzvan C. (23 de ani) pentru infracțiunea de șantaj, după ce a încercat să...

Postarea următoare
FOTO Pompierii militari suceveni au intervenit la două incendii izbucnite din cauza trăsnetelor directe

FOTO Pompierii militari suceveni au intervenit la două incendii izbucnite din cauza trăsnetelor directe

Recomandat

Șoferii din Suceava s-au întrecut în alcoolemii, de 1 Mai. Cel mai beat conducător auto, depistat de polițiști, a avut 1,35 mg/l alcool pur în aerul expirat

Șofer cu mintea odihnită, dar încălzit de alcool, prins de polițiști depășind o coloană pe linie continuă. ”Deșteptul” a rămas pieton 3 luni și a fost amendat cu 4.050 de lei

septembrie 15, 2025

Un sucevean care a amenințat-o pe o procuroare în sala de judecată și-a aflat pedeapsa: ”Ce duce poliția mai vine, dar ce duce popa nu mai vine”

decembrie 14, 2022

Postări Populare

  • Bărbat găsit mort în locuința sa din Frasin

    Un bărbat a murit subit, după ce femeia căreia îi repara gardul i-a gătit

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • O suceveancă de 36 de ani, însărcinată în luna a treia, s-a stins din viață în SJU Suceava. Aceasta nu știa că suferea de cancer cu multiple metastaze, ca urmare a ruperii unei alunițe

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Tânăra amantă a unui medic cardiolog intervenționist din SJU Suceava a ajuns la UPU, după ce cadrul medical i-ar fi aplicat o corecție fizică într-o garsonieră din Suceava

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • VIDEO Mărturisire cutremurătoare a suceveanului Gheorghe Ignat. Fostul luptător de MMA a aflat că soția sa ar fi terorizată și amenințată de ani de zile de un ”milițian”, abia după ce a găsit un ștreang într-o anexă gospodărească: ”Viața îmi este călcată în picioare la propriu”

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Un cetățean a fost fotografiat în timp ce defeca la marginea străzii Ana Ipătescu din centrul Sucevei

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
Știrea Sucevei

Cotidianul online cu informații actuale din județul Suceava.

  • Politica Cookie
  • Politica de Confidențialitate

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Bine ai revenit!

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitata?

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentificare
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
0757 347 062
[email protected]

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Acest site foloseste cookies. Navigând în continuare, vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica Cookie