La data de 10 mai 2023, pe la ora 14.00, o persoană a sunat la 112 și a sesizat faptul că o femeie este agresată în municipiul Rădăuți.
În timp ce o femeie de 54 de ani, din Rădăuți, se deplasa pe aleea pietonală din centrul orașului, a fost ajunsă din urmă de soțul său în vârstă de 53 de ani, care se afla sub influența băuturilor alcoolice. Acesta i-a cerut să se întoarcă acasă, deoarece se certaseră anterior. Femeia a refuzat și în urma refuzului, bărbatul a agresat-o fizic, trăgând-o de mână.
Agresorul a fost identificat și dus la sediul poliției pentru continuarea cercetărilor. Victima s-a prezentat și ea la poliție, unde a depus o plângere scrisă împotriva soțului său agresiv. Aceasta a refuzat să fie transportată la Spitalul Municipal Rădăuți pentru îngrijiri medicale, spunând că nu este necesar.
În urma completării formularului de evaluare a riscului, s-a constatat că există un risc iminent în ceea ce privește integritatea victimei, motiv pentru care polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu valabil timp de 5 zile. Femeia a fost de acord cu emiterea ordinului de protecție provizoriu.
În acest caz a fost întocmit un dosar penal pentru violență în familie.














