Judecătoria Suceava a dispus internarea pentru 1 an și 2 luni într-un centru educativ a inculpatului David Sebastian E. (17 ani), din satul Sălăgeni, comuna Dumbrăveni, găsit vinovat de comiterea infracțiunilor de lovire sau alte violențe și furt calificat, după ce a atacat cu un briceag un șofer Bolt și i-a furat telefonul mobil și banii rămași în autoturism.
Hotărârea a fost pronunțată la data de 15 aprilie 2026 și a rămas definitivă după ce Curtea de Apel Suceava a respins apelul formulat în cauză.
Instanța a apreciat că o măsură educativă neprivativă de libertate nu ar fi fost suficientă, având în vedere gravitatea faptelor și modul în care au fost comise. Judecătorii au arătat că adolescentul a manifestat ”o violență ieșită din comun, impulsivă, complet nejustificată”, folosind un cuțit tip briceag pentru a-l înjunghia pe șofer în urma unei neînțelegeri privind costul cursei.
Pe lângă internarea într-un centru educativ, instanța a dispus confiscarea briceagului folosit la agresiune, menținerea măsurii arestului la domiciliu până la punerea în executare a hotărârii și obligarea inculpatului la plata a 1.500 de lei cheltuieli judiciare. Persoana vătămată a renunțat la constituirea ca parte civilă în procesul penal, urmând să solicite despăgubiri într-o acțiune civilă separată.
Cum s-a petrecut atacul
Potrivit rechizitoriului, incidentul a avut loc în seara zilei de 21 noiembrie 2025, în municipiul Suceava.
În jurul orei 21.00, adolescentul a comandat prin aplicația Bolt o cursă din apropierea unei biserici către zona unui magazin Profi. Comanda a fost preluată de un student care, în timpul liber, efectua curse Bolt folosind un autoturism Skoda pentru a-și suplimenta veniturile.
După ce au ajuns la destinația indicată în aplicație, clientul i-a cerut șoferului să mai înainteze aproximativ 200-300 de metri, până în apropierea bisericii ”Sfinții Trei Ierarhi”. Deoarece traseul s-a prelungit, aplicația Bolt a recalculat automat costul cursei, iar prețul a crescut de la 7 lei la 9 lei. În momentul în care șoferul i-a explicat că aceasta este suma afișată de aplicație, adolescentul s-a enervat.
Fără alte avertismente, acesta a scos din buzunar un cuțit tip briceag și a început să îl lovească pe conducătorul auto. L-a înjunghiat de două ori, în zona antebrațului drept și a genunchiului drept. În încercarea de a se apăra, șoferul a prins instinctiv lama cu mâna stângă, însă și-a provocat o plagă adâncă la nivelul palmei.
Rănit și sângerând, tânărul a reușit să coboare din mașină și a fugit pentru a cere ajutor persoanelor aflate în apropiere. În graba de a scăpa cu viață, și-a lăsat în autoturism cele două telefoane mobile, portofelul și aproximativ 120 de lei.
Profitând că a rămas singur în autoturism, agresorul a luat telefonul mobil Samsung S23 al victimei și 115 lei, după care a rămas în interiorul mașinii.
Martorii au încercat să-l scoată din autoturism
Două persoane aflate în zonă au intervenit imediat după ce au auzit strigătele de ajutor ale șoferului. Aceștia au încercat să îl scoată pe agresor din autoturism, însă fără succes.
Martorii au declarat că adolescentul continua să manifeste un comportament violent și avea asupra sa briceagul cu lama de aproximativ 10-15 centimetri, în timp ce victima prezenta plăgi vizibile și sângera abundent.
La scurt timp au sosit polițiștii, care l-au imobilizat și încătușat pe adolescent.
În urma controlului corporal, oamenii legii au găsit asupra acestuia telefonul victimei, suma de 115 lei, dar și briceagul cu mâner albastru și lamă neagră folosit la atac, ascuns în lenjeria intimă. Telefonul și banii au fost restituiți șoferului Bolt.
Victima a avut nevoie de peste o lună de îngrijiri medicale
Șoferul a fost transportat de urgență la Spitalul Clinic Județean de Urgență ”Sfântul Ioan cel Nou” Suceava.
Raportul medico-legal a arătat că acesta a suferit multiple plăgi înțepat-tăiate și secțiuni ale tendoanelor de la nivelul mâinilor, leziuni produse prin lovirea cu un corp tăietor-înțepător și care au necesitat 30-35 de zile de îngrijiri medicale pentru vindecare.
Instanța: ”O violență ieșită din comun”
În motivarea hotărârii, judecătorii au subliniat că reacția adolescentului a fost complet disproporționată față de motivul conflictului.
Magistrații au reținut că acesta a atacat victima cu un cuțit din cauza unei dispute privind diferența de doi lei la tariful cursei, provocând leziuni grave și punând în pericol integritatea fizică a șoferului. De asemenea, după agresiune, a profitat de faptul că victima fugise pentru a cere ajutor și i-a sustras telefonul și banii rămași în autoturism.
Crescut de bunici, abandon școlar și probleme cu alcoolul
Din referatul întocmit de Serviciul de Probațiune a rezultat că adolescentul este crescut de bunici încă de la vârsta de trei ani, după ce tatăl său a fost încarcerat, iar mama a plecat la muncă în străinătate.
Acesta a abandonat școala după ce a repetat de două ori clasa a VI-a și a declarat că a fost victima bullying-ului. Potrivit bunicului, în ultimul an consumul de alcool devenise tot mai frecvent și era însoțit de episoade de furie și agresivitate. Cu numai o lună înainte de atac, adolescentul fusese internat timp de două săptămâni într-un spital de psihiatrie în urma unui acces violent produs pe fondul consumului de alcool.
Expertiza medico-legală psihiatrică a concluzionat că suferă de tulburări de comportament și consum nociv de alcool, însă avea discernământ în momentul comiterii faptelor. Deși în fața instanței și-a recunoscut faptele și a afirmat că regretă cele întâmplate, judecătorii au apreciat că doar o măsură educativă privativă de libertate este capabilă să prevină repetarea unor asemenea acte de violență.
sursa video: Suceava Fail














