Curtea de Apel Suceava l-a condamnat pe Petru J. la un an de închisoare cu suspendare pentru săvârșirea infracțiunii de tăiere fără drept de arbori. Termenul de supraveghere stabilit este de doi ani.
Pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va trebui să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 zile la una din următoarele două instituţii publice: Primăria com. Vultureşti sau Primăria oraşului Dolhasca.
Magistrații au dispus confiscarea materialului lemnos găsit în cele trei atelaje hipo, în volum de 2,51 mc și o valoare de 451,80 lei material ce a fost ridicat și transportat la sediul Cantonului 17 Racova din cadrul Ocolului Silvic Dolhasca.
Inculpatul trebuie să plătească către Regia Națională a Pădurilor – Direcția Silvică Suceava, Ocolul Silvic Dolhasca suma de 3.769,32 lei, reprezentând contravaloarea prejudiciului produs.
Decizia este definitivă.
Numărul dosarului este 8077/314/2021.
La data de 21 septembrie 2020, inculpatul împreună cu ginerele său și încă doi indivizi s-au deplasat cu trei căruțe pe un teren împădurit de pe raza satului Racova, comuna Udești, aparținând moștenitorilor unei defuncte.
Folosind o drujbă, inculpatul ar fi tăiat trei arbori de esență fag, din care doi aveau tulpina ruptă, iar unul era scos din rădăcină de vânt, din urmă cu aproximativ 2-3 ani.
După ce ar fi tăiat cei trei arbori, inculpatul a plecat din pădure la domiciliul său din comuna Vulturești, iar ceilalți indivizi au încărcat cele trei cărute. Când au plecat de pe terenul împădurit, cu intenția de a ajuns la domiciliul inculpatului, aceștia au fost surprinși de organele silvice din cadrul Ocolului Silvic Dolhasca. Inculpatul a revenit la fața locului și a prezentat ca și act de proprietate pentru suprafața de 0,32 ha teren pădure niște acte pe numele bunicii soției sale.
În cele trei căruțe a fost găsită cantitatea de 2,51 metri cubi de materiale lemnos și suma de 451,80 de lei.
Un pădurar din cadrul Ocolului Silvic Dolhasca a arătat că într-adevăr două cioate proveneau de la niște arbori rupți de vânt, iar o cioată provenea de la un arbore care se afla doborât, având rădăcina scoasă din pământ.
”Copacul căzut la pământ era uscat, iar ceilalți doi nu mai aveau nicio creangă verde pe ei”, a susținut pădurarul.
”M-am deplasat împreună cu cei trei în pădurea moştenirea soţiei mele de pe raza satului Racova, comuna Udeşti, din locul numit ,,Balta lui Avram ”, unde am constatat că sunt rupţi mai mulţi arbori. Mai mult unul mai gros era smuls din pământ şi culcat cu totul. Din acest motiv cu drujba eu personal am tăiat tulpina arborelui mai gros din partea de la rădăcină scoasă din pământ, după care am mai tăiat încă doi arbori care de asemenea aveau tulpina ruptă de la înălţimea de circa 3 – 4 metri faţă de pământ”, a susținut inculpatul.














