Web Analytics
PUBLICITATE
0757 347 062
[email protected]
marți, iunie 23, 2026
Writy.
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Un tânăr beat muci, care conducea un Bentley, s-a luat la întrecere cu polițiștii suceveni. Oamenii legii au blocat mașina folosind dispozitivele tip SPIKE

FOTO Ilustrativ

Un tânăr de 23 de ani a rămas pieton pentru 210 zile și a fost amendat cu 6.000 de lei, după ce s-a luat la întrecere cu polițiștii, pe raza localității Vicovu de Jos. Șoferul nu era beat sau drogat și avea toate documentele în regulă

Știrea Sucevei de Știrea Sucevei
ianuarie 7, 2024
în Local
426
0
Share on Facebook

Polițiștii din cadrul Secției Rurale de Poliție 4 Gălănești au utilizat dispozitivul de oprire forțată tip ”spike” din dotare față de un șofer care a refuzat să oprească la semnalul regulamentar. Ulterior, șoferul a fost sancționat contravențional cu amenzi în valoare de 6.000 lei și s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce pe drumurile publice pentru 210 zile.

În seara de 5-6 ianuarie 2024, în jurul orei 23.15, un echipaj de poliție din cadrul Secției de Poliție Rurală 3 Marginea acționa pe raza de competență pentru prevenirea accidentelor rutiere și faptelor antisociale.

You might also like

Ieșeancă doborâtă de pe picioare de un biciclist care circula pe trotuar, în apropierea Inspectoratului Școlar Suceava, aproape de miezul nopții. Femeia a ajuns la spital

Ieșeancă doborâtă de pe picioare de un biciclist care circula pe trotuar, în apropierea Inspectoratului Școlar Suceava, aproape de miezul nopții. Femeia a ajuns la spital

iunie 23, 2026
Biciclist beat, lovit de un BMW în Șcheia după ce a ieșit de pe trotuar direct pe carosabil. Alcoolemie de 1,87 mg/l în aerul expirat

Biciclist beat, lovit de un BMW în Șcheia după ce a ieșit de pe trotuar direct pe carosabil. Alcoolemie de 1,87 mg/l în aerul expirat

iunie 23, 2026

Astfel, a fost identificat în trafic, un autoturism care se deplasa pe D.N. 2E, în viteză pe direcția Marginea – Vicovu de Jos.

S-a efectuat semnal regulamentar de oprire și întrucât conducătorul auto nu s-a conformat s-a procedat la inițierea urmăririi vehiculului cu utilizarea semnalelor acustice și luminoase.

În paralel, polițiștii echipajului aflat în urmărire au solicitat prin stație sprijinul unui alt echipaj aflat în serviciu din cadrul Secției de Poliție Rurale 4 Gălănești. Polițiștii aflați în urmărire au somat prin sistemul acustic șoferul să oprească, însă acesta a refuzat, sporind în mod constant viteza de deplasare și încercând să beneficieze de avantajul tehnic al motorizării vehiculului condus. Polițiștii au evaluat în mod obiectiv situația și nu au utilizat armamentul din dotare, întrucât din cauza vizibilității reduse nu se putea stabili o eventuală prezență în habitaclu și a unor alte persoane, eventual posibili minori. De asemenea, viteza excesivă cu care rula șoferul urmărit putea genera un risc rutier sporit atât pentru șofer cât și pentru alți participanți la trafic.

Polițiștii aflați în urmărire au ținut legătura în dinamică cu echipajul din cadrul Secției de Poliție Rurale 4 Gălănești, transmițându-le în permanență traseul de deplasare și aspectele de interes operativ, stabilind formarea unui blocaj rutier pe raza comunei Vicovu de Jos, cu montarea dispozitivului baraj extensibil cu țepi tip ,,SPIKE” aflat în dotare.

În urma folosirii dispozitivului, autovehiculul urmărit a fost oprit, iar șoferul a fost extras din vehicul, imobilizat și încătușat.

S-a stabilit că în vehicul se afla doar șoferul, respectiv un bărbat de 23 de ani domiciliat în comuna Straja, jud. Suceava. Acesta nu a putut preciza în mod concret de ce nu a oprit la semnal polițiștilor.

Șoferul a fost sancționat contravențional conf. OUG 195/2002 cu o amenzi în valoare de cca. 6.000 lei, iar pentru abaterile rutiere s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce vehicule pe drumurile publice pentru 210 zile.

Deși mesajul de fermitate în aplicarea legii este unul cât se poate de clar și obiectiv, în continuare șoferi iresponsabili încalcă legea și pun în pericol viața proprie, dar și a altor persoane prin gesturi ce nu respectă măcar o proporționalitate logică între gravitatea abaterii rutiere, urmările în plan juridic și potențialele consecințe tragice.

Știrea Sucevei

Știrea Sucevei

Related Stories

Ieșeancă doborâtă de pe picioare de un biciclist care circula pe trotuar, în apropierea Inspectoratului Școlar Suceava, aproape de miezul nopții. Femeia a ajuns la spital

Ieșeancă doborâtă de pe picioare de un biciclist care circula pe trotuar, în apropierea Inspectoratului Școlar Suceava, aproape de miezul nopții. Femeia a ajuns la spital

de Știrea Sucevei
iunie 23, 2026
0

O femeie în vârstă de 33 de ani, din municipiul Iași, a ajuns la spital în noaptea de 22 spre...

Biciclist beat, lovit de un BMW în Șcheia după ce a ieșit de pe trotuar direct pe carosabil. Alcoolemie de 1,87 mg/l în aerul expirat

Biciclist beat, lovit de un BMW în Șcheia după ce a ieșit de pe trotuar direct pe carosabil. Alcoolemie de 1,87 mg/l în aerul expirat

de Știrea Sucevei
iunie 23, 2026
0

La data de 22 iunie 2026, în jurul orei 16.04, polițiștii Biroului Rutier Suceava au fost sesizați cu privire la...

Șofer rupt de beat la volanul unui Passat fără RCA, depistat la Fundu Moldovei

Șofer rupt de beat la volanul unui Passat fără RCA, depistat la Fundu Moldovei

de Știrea Sucevei
iunie 23, 2026
0

La data de 21 iunie 2026, în jurul orei 21.25, polițiștii din cadrul Secției 11 Poliție Rurală Pojorâta, aflați în...

Un copil de 9 ani a ajuns la spital după ce a intrat într-o intersecție cu trotineta electrică

Fălticenean amendat cu 2.430 de lei după ce a căzut de pe o trotinetă electrică fiind matol. Bărbatul a ajuns la spital

de Știrea Sucevei
iunie 23, 2026
0

La data de 21 iunie 2026, în jurul orei 09.24, Poliția Municipiului Fălticeni a fost sesizată prin numărul unic de...

Postarea următoare
Polițiștii au urmărit un tânăr care conducea prin municipiul Suceava o mașină neînmatriculată, fără a avea permis de conducere

Urmărire în comuna Moara după un individ beat și fără permis, care conducea un autoturism fără asigurare RCA și cu ITP-ul expirat. Oamenii legii au indisponibilizat autoturismul

Recomandat

Un fost lider al PNL Suceava susține că ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, i-a distrus familia, după ce i-a lăsat soția gravidă. Medicul trecut de 60 de ani s-a bucurat de femeia respectivă și după avort: ”Mi-a lăsat gravidă nevasta!”

Un fost lider al PNL Suceava susține că ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, i-a distrus familia, după ce i-a lăsat soția gravidă. Medicul trecut de 60 de ani s-a bucurat de femeia respectivă și după avort: ”Mi-a lăsat gravidă nevasta!”

august 25, 2023
Nu a văzut curba, dar a nimerit casa. Un tânăr de 19 ani, băut bine, a intrat cu Audi-ul în locuința unui bărbat din Frasin

Nu a văzut curba, dar a nimerit casa. Un tânăr de 19 ani, băut bine, a intrat cu Audi-ul în locuința unui bărbat din Frasin

martie 25, 2025

Postări Populare

  • Bărbat găsit mort în locuința sa din Frasin

    Un bărbat a murit subit, după ce femeia căreia îi repara gardul i-a gătit

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • O suceveancă de 36 de ani, însărcinată în luna a treia, s-a stins din viață în SJU Suceava. Aceasta nu știa că suferea de cancer cu multiple metastaze, ca urmare a ruperii unei alunițe

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Tânăra amantă a unui medic cardiolog intervenționist din SJU Suceava a ajuns la UPU, după ce cadrul medical i-ar fi aplicat o corecție fizică într-o garsonieră din Suceava

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • VIDEO Mărturisire cutremurătoare a suceveanului Gheorghe Ignat. Fostul luptător de MMA a aflat că soția sa ar fi terorizată și amenințată de ani de zile de un ”milițian”, abia după ce a găsit un ștreang într-o anexă gospodărească: ”Viața îmi este călcată în picioare la propriu”

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Un cetățean a fost fotografiat în timp ce defeca la marginea străzii Ana Ipătescu din centrul Sucevei

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
Știrea Sucevei

Cotidianul online cu informații actuale din județul Suceava.

  • Politica Cookie
  • Politica de Confidențialitate

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Bine ai revenit!

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitata?

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentificare
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
0757 347 062
[email protected]

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Acest site foloseste cookies. Navigând în continuare, vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica Cookie