Web Analytics
PUBLICITATE
0757 347 062
[email protected]
marți, iunie 23, 2026
Writy.
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Un sucevean a fost cât pe ce să piardă transplantul de rinichi, nerăspunzând la telefon: ”M-am uitat pe telefon şi aveam două apeluri pierdute când am zis. Când ies din spital, mă duc la biserică să pun pomelnice”

sursa foto: Ziarul de Iași

Un sucevean a fost cât pe ce să piardă transplantul de rinichi, nerăspunzând la telefon: ”M-am uitat pe telefon şi aveam două apeluri pierdute când am zis. Când ies din spital, mă duc la biserică să pun pomelnice”

Știrea Sucevei de Știrea Sucevei
mai 31, 2023
în Sănătate
638
0
Share on Facebook

Trei persoane au primit o nouă şansă la viaţă după ce o persoană în vârstă de 67 de ani a murit la Spitalul de Neurochirurgie din Iaşi. Deşi femeia care s-a stins din viaţă avea o vârstă înaintată, medicii au constatat că organele erau în stare foarte bună, iar familia a fost de acord cu prelevarea. Astfel, cei doi rinichi au ajuns la doi pacienţi aflaţi în evidenţele Spitalului „Dr. C.I. Parhon” din Iaşi, în timp ce ficatul a fost transplantat la Spitalul de Urgenţe „Sf. Spiridon”.

„Este o donatoarea aflată în moarte cerebrală, de 67 de ani, care avea organe foarte bune. A fost prelevat ficatul şi apoi rinichii, organe ce au fost transplantate unor pacienţi cu vârste relativ similare. Pentru transplantul hepatic a fost vorba despre un pacient cu ciroză şi adenocarcinom. Restul organelor nu s-au putut preleva din considerente medicale; este al patrulea transplant hepatic la Iaşi în acest an”, a declarat dr. Raluca Neagu, coordonator al Centrului Regional de Transplant Iaşi.

În cazul transplanturilor renale, este vorba de doi pacienţi, 57 şi 50 de ani, care au declarat, după finalizarea cu succes a operaţiilor, că nu au crezut că vor primi un rinichi în momentul în care a sunat telefonul de la spital. Conf.dr. Ionuţ Nistor, medic primar nefrolog şi purtător de cuvânt al Spitalului „Dr. C.I. Parhon”, a explicat că intervenţiile chirurgicale au fost efectuate cu succes.

You might also like

Mănânci cu ochii în telefon? Specialistul spune că acest obicei te poate face să mănânci mai mult decât ai nevoie

Mănânci cu ochii în telefon? Specialistul spune că acest obicei te poate face să mănânci mai mult decât ai nevoie

iunie 20, 2026
”Dacă ești cuminte, primești o ciocolată”. Greșeala pe care mulți părinți o fac fără să își dea seama. Explicațiile dieteticianului Denisa Haiduc

”Dacă ești cuminte, primești o ciocolată”. Greșeala pe care mulți părinți o fac fără să își dea seama. Explicațiile dieteticianului Denisa Haiduc

iunie 14, 2026

„În cursul zilei de ieri (n.red. duminică, 28 mai) au fost efectuate două intervenţii de transplant de la donator cadaveric. Au primit o nouă şansă la viaţă un pacient de 57 de ani din Suceava, aflat de trei ani în supraveghere, şi o doamnă de 50 de ani, din Botoşani, care face dializă din 2018. Sunt 19 intervenţii de transplant efectuate anul acesta. 12 din cele 19 sunt de la donatori cadaverici. Ne dorim să existe o activitate mai intensă pentru identificarea potenţialilor donator în spitalele din judeţele din regiunea Moldovei”, a precizat conf.dr. Ionuţ Nistor.

„Este o minune”

Radu Boca, de 57 de ani, este din comuna Dorna Arini, lângă Vatra Dornei, şi a descoperit încă de acum 30 de ani că are probleme cu rinichii, după unele probleme medicale şi un consult la Cluj.

„Am dus-o cum a fost până acum, aproape 30 de ani, chiar dacă n-am băut, n-am fumat, dar tot am avut probleme. Vreau să mulţumesc în primul rând familiei care mi-a donat rinichii, să le dea Dumnezeu multă sănătate şi bucurie, dar şi echipei din spital. Mi-am văzut toată viaţa normal, cu serviciul, dar ştiam că e posibil oricând să ajung pe dializă”, povesteşte bărbatul.

Acesta spune că s-a temut că va fi nevoit să renunţe la serviciu dacă va ajunge la dializă, pentru că trebuia să vină la Suceava de la Vatra Dornei, de trei ori pe săptămână, şi nu putea să continue şi la locul de muncă.

„Când m-au sunat de la spital să îmi spună, eram în curte, m-am uitat pe telefon şi aveam două apeluri pierdute când am zis – «stai să vezi că mă sună de la Iaşi». M-am bucurat mult. Prima dată, când ies din spital, mă duc la biserică să pun pomelnice pentru toţi oamenii care au fost alături de mine, şi pentru cei care mi-au dat rinichiul, că este e o minune”, a mai spus Radu Boca.

Sursa: Ziarul de Iași

 

Știrea Sucevei

Știrea Sucevei

Related Stories

Mănânci cu ochii în telefon? Specialistul spune că acest obicei te poate face să mănânci mai mult decât ai nevoie

Mănânci cu ochii în telefon? Specialistul spune că acest obicei te poate face să mănânci mai mult decât ai nevoie

de Știrea Sucevei
iunie 20, 2026
0

Dieteticianul Denisa Elena Haiduc atrage atenția asupra unui obicei tot mai întâlnit în viața de zi cu zi: mâncatul în...

”Dacă ești cuminte, primești o ciocolată”. Greșeala pe care mulți părinți o fac fără să își dea seama. Explicațiile dieteticianului Denisa Haiduc

”Dacă ești cuminte, primești o ciocolată”. Greșeala pe care mulți părinți o fac fără să își dea seama. Explicațiile dieteticianului Denisa Haiduc

de Știrea Sucevei
iunie 14, 2026
0

Dieteticianul Denisa Elena Haiduc atrage atenția asupra unui obicei întâlnit frecvent în multe familii: folosirea dulciurilor drept recompensă pentru comportamentul...

Dieteticianul Denisa Haiduc explică de ce nu este bine să îi obligăm pe copii să termine tot din farfurie

Dieteticianul Denisa Haiduc explică de ce nu este bine să îi obligăm pe copii să termine tot din farfurie

de Știrea Sucevei
iunie 7, 2026
0

Dieteticianul Denisa Elena Haiduc atrage atenția asupra unui obicei întâlnit în multe familii și transmis din generație în generație: îndemnul...

Praznic cu Salmonella la Fălticeni. 16 persoane au ajuns la spital, iar DSP a găsit bacterii E.coli și mizerie în bucătărie

Praznic cu Salmonella la Fălticeni. 16 persoane au ajuns la spital, iar DSP a găsit bacterii E.coli și mizerie în bucătărie

de Știrea Sucevei
mai 31, 2026
0

Direcția de Sănătate Publică Județeană Suceava a fost informată, în perioada 22-26.05.2026, de către Spitalul Municipal Fălticeni despre prezentarea la...

Postarea următoare
DIICOT prezintă cazul ”Caracal” pe îndelete, după ce Gheorghe Dincă a fost condamnat definitiv la 30 de ani de închisoare

DIICOT prezintă cazul ”Caracal” pe îndelete, după ce Gheorghe Dincă a fost condamnat definitiv la 30 de ani de închisoare

Recomandat

Arderea grăsimilor fără compromisuri

Arderea grăsimilor fără compromisuri

septembrie 19, 2025
Un bătrân de 83 de ani a lovit cu microbuzul un minor pe o stradă din Rădăuți și a plecat mai departe. Poliția l-a găsit după camerele de supraveghere

Un bătrân de 83 de ani a lovit cu microbuzul un minor pe o stradă din Rădăuți și a plecat mai departe. Poliția l-a găsit după camerele de supraveghere

noiembrie 16, 2025

Postări Populare

  • Bărbat găsit mort în locuința sa din Frasin

    Un bărbat a murit subit, după ce femeia căreia îi repara gardul i-a gătit

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • O suceveancă de 36 de ani, însărcinată în luna a treia, s-a stins din viață în SJU Suceava. Aceasta nu știa că suferea de cancer cu multiple metastaze, ca urmare a ruperii unei alunițe

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Tânăra amantă a unui medic cardiolog intervenționist din SJU Suceava a ajuns la UPU, după ce cadrul medical i-ar fi aplicat o corecție fizică într-o garsonieră din Suceava

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • VIDEO Mărturisire cutremurătoare a suceveanului Gheorghe Ignat. Fostul luptător de MMA a aflat că soția sa ar fi terorizată și amenințată de ani de zile de un ”milițian”, abia după ce a găsit un ștreang într-o anexă gospodărească: ”Viața îmi este călcată în picioare la propriu”

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Un cetățean a fost fotografiat în timp ce defeca la marginea străzii Ana Ipătescu din centrul Sucevei

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
Știrea Sucevei

Cotidianul online cu informații actuale din județul Suceava.

  • Politica Cookie
  • Politica de Confidențialitate

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Bine ai revenit!

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitata?

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentificare
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
0757 347 062
[email protected]

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Acest site foloseste cookies. Navigând în continuare, vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica Cookie