Web Analytics
PUBLICITATE
0757 347 062
[email protected]
duminică, iunie 7, 2026
Writy.
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Opt bărbați au fost reținuți de polițiști, după o șicanare în trafic

sursa foto: we radio sfantu gheorghe

Trei suceveni au primit câte 30 de zile de arest preventiv, pentru că și-au agresat fostele concubine

Știrea Sucevei de Știrea Sucevei
mai 26, 2024
în Local
424
0
Share on Facebook

Polițiștii au atras atenția în mod constant asupra modificărilor legislative și urmărilor în plan juridic și personal generate de agresivitatea în familie. Au fost desfășurate campanii de responsabilizare și informare, iar cu sprijinul mass-media au fost promovate în permanență acțiunile de prevenire și combatere a violenței intrafamiliale, asigurându-se totodată mediatizarea unor instrumente legislative moderne, precum ordinul de protecție și ordinul provizoriu de protecție, ce conferă potențialelor victime suportul pentru prevenirea unor situații de risc infracțional și victimal.

Ordinul provizoriu de protecție și ordinul de protecție sunt instrumente legislative extrem de eficiente și utile care dau posibilitatea intervenției directe a polițistului pentru garantarea siguranței și drepturilor victimei.

You might also like

Pieton beat, ajuns la spital după ce s-a dezechilibrat și a căzut lângă o mașină care îi acordase prioritate pe o trecere de pietoni din Suceava. Bătrânul s-a lovit de roata dreapta spate a mașinii

Pieton beat, ajuns la spital după ce s-a dezechilibrat și a căzut lângă o mașină care îi acordase prioritate pe o trecere de pietoni din Suceava. Bătrânul s-a lovit de roata dreapta spate a mașinii

iunie 6, 2026
Dosar penal după controale în pădurile din zona Dornelor. Polițiștii au ”premiat” cu amenzi mai multe firme și au descoperit 60 de arbori tăiați ilegal

Dosar penal după controale în pădurile din zona Dornelor. Polițiștii au ”premiat” cu amenzi mai multe firme și au descoperit 60 de arbori tăiați ilegal

iunie 6, 2026

Totodată, polițiștii au intensificat și activitățile de cercetare penală și asigurare a unui probatoriu solid în cauze în care agresorii au pus în real pericol liniștea și sănătatea membrilor familiei. Doar în ultimele zile, trei agresori au fost reținuți, iar ulterior arestați de către instanțele competente, în baza materialului probator asigurat de către polițiști.

Primul agresor

La data de 23.05.2024, ora 23.32, Poliția orașului Frasin a fost sesizată prin SNUAU 112 de către o minoră cu privire la faptul că mama sa este amenințată cu un cuțit de către tatăl ei.

Echipajul de serviciu s-a deplasat în regim de urgență în zona indicată, stabilind că victima, o femeie de 36 ani, din com. Stulpicani, este căsătorită cu Marian Sandu Stochin, având împreună 8 copii, însă nu mai locuiesc împreună de aproximativ 2 luni de zile, femeia locuind împreună cu copiii la o altă casă.

În noaptea de 23/24.05.2024, bărbatul a intrat în imobilul unde locuiește soția sa împreună cu copiii, având în mână un cuțit, amenințând-o și bruscând-o.

În conflict, pentru a-și apăra mama a intervenit și un minor de 11 ani, fiul celor doi, moment în care a fost și el agresat de tată.

S-a procedat la întocmirea formularului de evaluare a riscului conform legii 217/2003 republicată, prin care s-a stabilit că există risc iminent, conform constatărilor rezultate prin prisma răspunsurilor oferite de către victime.

În urma celor constatate a fost emis ordin de protecție provizoriu, față de bărbat prin care s-a dispus ca agresorul să păstreze o distanță minimă de 50 de metri față de soție și copii și față de reședința victimelor.

S-a întocmit dosar penal privind infracțiunile de violența în familie, amenințarea și violarea de domiciliu.

Totodată, au fost continuate activitățile de cercetare penală, la data de 24.05.2024, organele de poliție din cadrul Poliției orașului Frasin dispunând efectuarea în continuare a urmăririi penale față de agresor, pentru săvârșirea infracțiunilor de violență în familie, amenințarea  și violarea de domiciliu.

Polițiștii din cadrul Poliței orașului Frasin au dispus măsura preventivă a reținerii  pe o perioadă de 24 de ore față de bărbatul agresor, acesta fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă.

Ulterior, bărbatul a fost prezentat în fața magistraților Judecătoriei Gura Humorului cu propunerea de arestare preventivă față de acesta, instanța dispunând arestarea pentru 30 de zile.

Al doilea agresor

La data de 21 mai 2024 o tânără de 19 ani, din mun. Fălticeni, a formulat o plângere, prin care a sesizat faptul că fostul ei prieten, de 24 ani, din com. Cornu Luncii, a încălcat obligațiile impuse printr-un ordin de protecție, a lovit-o și i-a transmis amenințări cu acte de violență, fiindu-i creată o stare de temere.

Cu privire la aspectele sesizate, s-a constatat faptul că acestea fac obiectul unui dosar penal, aflat în supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Fălticeni, în care bărbatul de 24 de ani este cercetat, pentru comiterea infracțiunilor de încălcarea de către persoana împotriva căreia a fost emis un ordin de protecție a oricăreia din măsurile prev. la art. 38 alin.1, 4 și 5 lit. a și b și dispuse prin ordinul de protecție, lovire sau alte violențe, amenințare și tulburarea ordinii și liniștii publice.

Cu privire la ordinul de protecție încălcat s-a stabilit faptul că, în luna noiembrie 2023, Judecătoria Fălticeni a emis un ordin de protecție, în favoarea tinerei, prin care fostul ei prieten, a fost obligat la păstrarea unei distanțe de minimum 200 metri față de victimă și locuință acesteia, fiindu-i interzis orice contact cu aceasta, inclusiv, telefonic, prin corespondență sau orice alt mod.

Cu toate acestea, bărbatul de 24 de ani, la data de 18.05.2024, a transmis tinerei prin intermediul unei aplicații on-line, mesaje de amenințare cu acte de violență.

Polițiștii au efectuat acte de cercetare penală și au completat materialul probator, dispunând inclusiv reținerea bărbatului de 24 de ani, ulterior, la data de 24.05.2024 Judecătoria Fălticeni  emițând mandat de arestare preventivă pentru o perioadă de 30 zile, acesta fiind depus în cadrul Centrului de Reținere și Arestare Preventivă.

Al treilea agresor

La data de 21 mai 2024, ora 21.23, polițiștii SPR 2 Ipotești au fost sesizați prin SNUAU 112 de către o femeie de 38 ani, din sat/com. Ipotești, despre faptul că fostul soț, de 46 ani, din com. Ipotești, provoacă scandal la domiciliu.

Cu ocazia cercetărilor efectuate au fost identificați cei doi, precum și cele două fiice minore ale lor, de 15 ani și de 10 ani.

Femeia de 38 de ani a declarat verbal faptul că a divorțat de fostul soț din anul 2023, luna august, și încă din acel moment situația dintre aceștia este una tensionată ca urmare faptului că procedura de partaj privind bunurile acestora nu a avut loc.

S-a stabilit că bărbatul s-a deplasat la imobilul unde locuiește fosta soție, iar în urma unor discuții contradictorii și a consumului de alcool, între cei doi a izbucnit un conflict spontan. Ca urmare a conflictului verbal dintre cei doi, bărbatul a amenințat-o pe fosta soție și a distrus ușa de acces din partea din spate a imobilului.

În urma conflictului dintre cei doi soți, bărbatul de 46 de ani a încercat să discute cu cele două fiice ale sale, iar ca urmare a faptului că acestea nu au dorit să poarte un dialog cu tatăl lor aflat în stare de ebrietate, le-a lovit.

A fost întocmit formular de evaluare al riscului, iar în urma răspunsurilor oferite , s-a stabilit că există risc iminent asupra vieții și integrității victimelor, fiind emis ordin de protecție provizoriu.

A fost întocmit dosar penal privind săvârșirea infracțiunii de distrugere, amenințare și violență în familie.

În urma continuării cercetărilor, la data de 24.05.2024, bărbatul a fost prezentat în fața instanței de judecată, iar față de acesta s-a dispus măsura arestării preventive pe o perioadă de 30 de zile, pentru săvârșirea infracțiunilor violență în familie, două fapte de amenințare, distrugere și tulburarea ordinii și liniștii publice.

Bărbatul a fost depus în cadrul Centrului de Reținere și Arestare Preventivă.

Știrea Sucevei

Știrea Sucevei

Related Stories

Pieton beat, ajuns la spital după ce s-a dezechilibrat și a căzut lângă o mașină care îi acordase prioritate pe o trecere de pietoni din Suceava. Bătrânul s-a lovit de roata dreapta spate a mașinii

Pieton beat, ajuns la spital după ce s-a dezechilibrat și a căzut lângă o mașină care îi acordase prioritate pe o trecere de pietoni din Suceava. Bătrânul s-a lovit de roata dreapta spate a mașinii

de Știrea Sucevei
iunie 6, 2026
0

La data de 4 iunie 2026, în jurul orei 15.39, un incident rutier mai puțin obișnuit s-a produs pe bulevardul...

Dosar penal după controale în pădurile din zona Dornelor. Polițiștii au ”premiat” cu amenzi mai multe firme și au descoperit 60 de arbori tăiați ilegal

Dosar penal după controale în pădurile din zona Dornelor. Polițiștii au ”premiat” cu amenzi mai multe firme și au descoperit 60 de arbori tăiați ilegal

de Știrea Sucevei
iunie 6, 2026
0

La data de 4 iunie 2026, în cadrul raziei organizate de Poliția municipiului Vatra Dornei și al activităților desfășurate cu...

Menajera unei pensiuni din Vatra Dornei s-a ”răcorit” 24 de ore în arest după ce a furat aproximativ 16.000 de lei din economiile unui bătrân de 76 de ani, socrul patroanei

Menajera unei pensiuni din Vatra Dornei s-a ”răcorit” 24 de ore în arest după ce a furat aproximativ 16.000 de lei din economiile unui bătrân de 76 de ani, socrul patroanei

de Știrea Sucevei
iunie 6, 2026
0

La data de 5 iunie 2026, în jurul orei 18.30, Poliția municipiului Vatra Dornei a fost sesizată telefonic de către...

I s-a făcut rău din cauza căldurii și a căzut de pe o casă din Baia. Bărbatul a fost transportat de urgență la spital

I s-a făcut rău din cauza căldurii și a căzut de pe o casă din Baia. Bărbatul a fost transportat de urgență la spital

de Știrea Sucevei
iunie 6, 2026
0

La data de 5 iunie 2026, în jurul orei 12.58, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală 7 Mălini au...

Postarea următoare
Un sucevean a rămas fără peste 11.000 de euro, în încercarea de a cumpăra o autorulotă. Acesta voia să ofere familiei un concediu de neuitat

Un sucevean a rămas fără peste 11.000 de euro, în încercarea de a cumpăra o autorulotă. Acesta voia să ofere familiei un concediu de neuitat

Recomandat

FOTO Incendiu izbucnit la subsolul unui bloc din cartierul George Enescu. Un bărbat intoxicat cu fum este transportat la spital

FOTO Incendiu izbucnit la subsolul unui bloc din cartierul George Enescu. Un bărbat intoxicat cu fum este transportat la spital

decembrie 14, 2022
FOTO Două persoane au necesitat ajutor din partea cadrelor medicale, în urma unui incendiu izbucnit la o casă din Bogdănești

FOTO Două persoane au necesitat ajutor din partea cadrelor medicale, în urma unui incendiu izbucnit la o casă din Bogdănești

ianuarie 22, 2023

Postări Populare

  • Bărbat găsit mort în locuința sa din Frasin

    Un bărbat a murit subit, după ce femeia căreia îi repara gardul i-a gătit

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • O suceveancă de 36 de ani, însărcinată în luna a treia, s-a stins din viață în SJU Suceava. Aceasta nu știa că suferea de cancer cu multiple metastaze, ca urmare a ruperii unei alunițe

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Tânăra amantă a unui medic cardiolog intervenționist din SJU Suceava a ajuns la UPU, după ce cadrul medical i-ar fi aplicat o corecție fizică într-o garsonieră din Suceava

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • VIDEO Mărturisire cutremurătoare a suceveanului Gheorghe Ignat. Fostul luptător de MMA a aflat că soția sa ar fi terorizată și amenințată de ani de zile de un ”milițian”, abia după ce a găsit un ștreang într-o anexă gospodărească: ”Viața îmi este călcată în picioare la propriu”

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Un cetățean a fost fotografiat în timp ce defeca la marginea străzii Ana Ipătescu din centrul Sucevei

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
Știrea Sucevei

Cotidianul online cu informații actuale din județul Suceava.

  • Politica Cookie
  • Politica de Confidențialitate

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Bine ai revenit!

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitata?

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentificare
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
0757 347 062
[email protected]

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Acest site foloseste cookies. Navigând în continuare, vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica Cookie