Un bărbat din comuna Marginea s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat de polițiști conducând un Lamborghini, deși avea dreptul de a conduce suspendat.
Incidentul s-a petrecut la data de 25 iunie 2025, în jurul orei 18.30, când polițiștii Compartimentului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Rădăuți desfășurau acțiuni pentru prevenirea și combaterea excesului de viteză și a depășirilor neregulamentare pe strada Calea Bucovinei.
În apropierea stației Petrom, oamenii legii au observat un autoturism marca Lamborghini care circula din sens opus și au procedat la oprirea regulamentară a acestuia. Șoferul s-a conformat și a tras pe dreapta.
La volan a fost identificat Ilie M., în vârstă de 35 de ani, din satul Marginea, comuna Marginea, care se afla singur în autoturism.
În urma verificărilor efectuate în bazele de date ale Poliției Române, polițiștii au constatat că bărbatul deține permis de conducere, însă acesta figurează cu dreptul de a conduce suspendat.
Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ, respectiv 0,00 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Polițiștii i-au adus la cunoștință că nu mai are dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice din România până la soluționarea cauzei și au întocmit dosar penal pentru infracțiunea de conducerea unui vehicul având exercitarea dreptului de a conduce suspendată.














