La data de 23 februarie 2024, în jurul orei 18.50, printr-un apel la 112 a fost sesizat faptul că se fură balast din albia râului Suceava, pe raza localității Gălănești.
La fața locului s-a deplasa un echipaj de poliție care l-a identificat pe un bărbat care manevra un utilaj de încărcare, cu care încărca agregate minerale (balast) din albia râului Suceava, în bena unei autobasculante.
Întrebat fiind despre activitatea pe care o desfășura, bărbatul a spus că nu deține firmă de exploatare sau alte autorizații care să-i permită încărcarea de agregate minerale, susținând că avea nevoie în gospodărie.
Polițiștii au întocmit un dosar penal pentru furt calificat, iar utilajul de încărcare precum și mijlocul de transport au fost indisponibilizate până la finalizarea cercetărilor în cauză.
După verificările efectuate la fața locului s-a dispus extinderea cercetărilor cu privire la săvârșirea infracțiunii de ”exploatarea de agregate minerale în zonele de protecție sanitară a surselor de apă, în zonele de protecție a albiilor, malurilor, construcțiilor hidrotehnice, construcțiilor și instalațiilor hidrometrice sau a instalațiilor de măsurare a calității apelor”.
În cauză au fost sesizate Administrația Națională Apele Române și Garda de Mediu Suceava.


















