Web Analytics
PUBLICITATE
0757 347 062
[email protected]
marți, iunie 23, 2026
Writy.
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Polițiștii au aplicat 60 de sancțiuni în valoare de peste 88.000 lei, în patru ore. Cinci vehicule au fost imobilizate

Polițiștii au aplicat 60 de sancțiuni în valoare de peste 88.000 lei, în patru ore. Cinci vehicule au fost imobilizate

Știrea Sucevei de Știrea Sucevei
iunie 11, 2025
în Local
424
0
Share on Facebook

În data de 10 iunie 2025, în intervalul orar 07:00 – 11:00, poliţiştii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Suceava – Serviciul Rutier,  au desfăşurat, pe drumurile publice din județ, o acţiune cu echipaje sporite pe linia verificării legalității transportului public de persoane și mărfuri.

Activitățile polițiștilor au vizat verificarea legalității transporturilor rutiere publice de persoane și mărfuri, prin verificarea deţinerii documentelor necesare efectuării transportului de către operatorul de transport şi de conducătorul auto și verificarea respectării traseului şi a graficului de circulaţie cu opririle aferente.

You might also like

Doi frați de 13 și 14 ani au ajuns la spital după ce au căzut de pe aceeași trotinetă electrică

Doi frați de 13 și 14 ani au ajuns la spital după ce au căzut de pe aceeași trotinetă electrică

iunie 21, 2026
Mopedist fără permis, rănit după ce un șofer de BMW a dat cu spatele fără să se asigure, la Dolheștii Mari

Mopedist fără permis, rănit după ce un șofer de BMW a dat cu spatele fără să se asigure, la Dolheștii Mari

iunie 21, 2026

Totodată, s-a verificat respectarea capacităţii maxime de încărcare ale autovehiculelor de transport persoane și verificarea respectării numărului maxim de locuri pe scaune prevăzute în certificatul de clasificare al autovehiculului, faţă de numărul maxim de locuri prevăzut în certificatul de înmatriculare al autovehiculului, după caz.

În cadrul acțiunii s-a procedat și la testarea cu aparatul etilotest a tuturor conducătorilor de autovehicule care efectuează acest gen de transport și la verificarea valabilității inspecţiei tehnice periodice a autovehiculului.

În cadrul activităților desfășurate, au fost controlate peste 100 de autovehicule, toate destinate transportului de persoane și mărfuri, fiind testați cu aparatele etilotest/ drugtest toți conducătorii auto verificați.

În urma neregulilor constatate au fost aplicate 60 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 88.832 lei, potrivit O.U.G. nr. 195/2002 și la alte acte normative privind transportul de persoane și mărfuri.

Polițiștii au retras și 6 certificate de înmatriculare ale unor vehicule destinate transportului (I.T.P.expirat, lipsă RCA, folii neomologate, defecțiuni lumini, anvelope uzate, defecțiuni tehnice).

Totodată, au fost imobilizate 4 autoturisme cu care se efectua transport ilegal de persoane și un autotren de transport marfă pentru lipsă card tahograf.

Astfel de activități vor continua și în perioada următoare pentru prevenirea și combaterea principalelor cauze generatoare de accidente rutiere și au ca scop impunerea respectării normelor rutiere de către toți participanții la trafic și depistarea activităților ilegale de transport rutier de mărfuri și persoane.

Defecţiunile tehnice ale vehiculelor, nerespectarea legislaţiei rutiere de către şoferii care desfăşoară în mod ilicit activităţi de transport mărfuri sau transport public de persoane, pun în pericol siguranţa cetăţenilor care plătesc sume de bani pentru a ajunge la destinaţie în siguranţă, dar care nu conştientizează riscurile la care se expun.

Poliţiştii solicită cetăţenilor să nu apeleze la variante de transport neautorizate, punându-şi viaţa în pericol. Apelarea la astfel de soluţii de compromis privind transportul rutier implică riscuri foarte mari. Există posibilitatea ca şoferii respectivi să nu posede permis de conducere sau să nu aibă abilităţile necesare transportatorilor rutieri autorizaţi, să fie sub influenţa alcoolului sau să aibă intenţii de natură infracţională. De asemenea, astfel de vehicule utilizate nu sunt autorizate şi verificate din punct de vedere tehnic pentru desfăşurarea de activităţi de transport public de persoane.

Solicităm totodată cetăţenilor să sesizeze de îndată astfel de practici neautorizate şi care dăunează în mod grav atât mediului legal de afaceri dar şi siguranţei rutiere.

Știrea Sucevei

Știrea Sucevei

Related Stories

Doi frați de 13 și 14 ani au ajuns la spital după ce au căzut de pe aceeași trotinetă electrică

Doi frați de 13 și 14 ani au ajuns la spital după ce au căzut de pe aceeași trotinetă electrică

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

La data de 20 iunie 2026, în jurul orei 21.57, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Preutești au fost...

Mopedist fără permis, rănit după ce un șofer de BMW a dat cu spatele fără să se asigure, la Dolheștii Mari

Mopedist fără permis, rănit după ce un șofer de BMW a dat cu spatele fără să se asigure, la Dolheștii Mari

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

La data de 20 iunie 2026, în jurul orei 13.52, un accident rutier s-a produs pe strada Olăreni din satul...

Au furat șase lingouri de aur și peste 47.000 de euro dintr-o casă din Horodnic de Sus. Hoții au fost identificați după mai bine de un an și arestați preventiv

Au furat șase lingouri de aur și peste 47.000 de euro dintr-o casă din Horodnic de Sus. Hoții au fost identificați după mai bine de un an și arestați preventiv

de Știrea Sucevei
iunie 20, 2026
0

La data de 24 februarie 2025, organele de cercetare penală s-au sesizat cu privire la comiterea unui furt de proporții...

Doi angajați ai Ocolului Silvic Bucovina, puși sub control judiciar după ce ar fi sustras lemn și ar fi falsificat evidențele pentru a acoperi lipsurile

Doi angajați ai Ocolului Silvic Bucovina, puși sub control judiciar după ce ar fi sustras lemn și ar fi falsificat evidențele pentru a acoperi lipsurile

de Știrea Sucevei
iunie 20, 2026
0

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Rădăuți au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de doi...

Postarea următoare
Femeie din Vicovu de Sus, bătută de soț, din cauza geloziei. Prima palmă a primit-o la 6 dimineața

Femeie din Vicovu de Sus, bătută de soț, din cauza geloziei. Prima palmă a primit-o la 6 dimineața

Recomandat

Un adolescent din Șcheia a încercat să își impresioneze prietenii sărind de pe un deal și a ajuns la spital cu femurul stâng fracturat

Bărbat cu arsuri pe aproximativ 50% din suprafața corporală, plimbat de la un spital la altul, după explozia unui cazan cu țuică. Pacientul a fost transferat de la Siret la Suceava, iar de la Suceava la Iași

decembrie 23, 2022
Primăria Suceava susține că investește în educație peste 32 de milioane de lei, prin proiectul PNRR ”EduDigital – Unități de învățământ preuniversitar echipate și performante în municipiul Suceava”

Primăria Suceava susține că investește în educație peste 32 de milioane de lei, prin proiectul PNRR ”EduDigital – Unități de învățământ preuniversitar echipate și performante în municipiul Suceava”

martie 6, 2023

Postări Populare

  • Bărbat găsit mort în locuința sa din Frasin

    Un bărbat a murit subit, după ce femeia căreia îi repara gardul i-a gătit

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • O suceveancă de 36 de ani, însărcinată în luna a treia, s-a stins din viață în SJU Suceava. Aceasta nu știa că suferea de cancer cu multiple metastaze, ca urmare a ruperii unei alunițe

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Tânăra amantă a unui medic cardiolog intervenționist din SJU Suceava a ajuns la UPU, după ce cadrul medical i-ar fi aplicat o corecție fizică într-o garsonieră din Suceava

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • VIDEO Mărturisire cutremurătoare a suceveanului Gheorghe Ignat. Fostul luptător de MMA a aflat că soția sa ar fi terorizată și amenințată de ani de zile de un ”milițian”, abia după ce a găsit un ștreang într-o anexă gospodărească: ”Viața îmi este călcată în picioare la propriu”

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Un cetățean a fost fotografiat în timp ce defeca la marginea străzii Ana Ipătescu din centrul Sucevei

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
Știrea Sucevei

Cotidianul online cu informații actuale din județul Suceava.

  • Politica Cookie
  • Politica de Confidențialitate

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Bine ai revenit!

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitata?

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentificare
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
0757 347 062
[email protected]

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Acest site foloseste cookies. Navigând în continuare, vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica Cookie