Web Analytics
PUBLICITATE
0757 347 062
[email protected]
marți, iunie 23, 2026
Writy.
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Pedeapsă blândă pentru un individ care a amenințat doi polițiști cu toporul, după ce și-a bătut iubita venită de la serviciu: ”Vezi că îţi dau cu toporul în cap, te ia mama dracului!”

FOTO Ilustrativ (generată cu AI)

Pedeapsă blândă pentru un individ care a amenințat doi polițiști cu toporul, după ce și-a bătut iubita venită de la serviciu: ”Vezi că îţi dau cu toporul în cap, te ia mama dracului!”

Știrea Sucevei de Știrea Sucevei
iulie 20, 2025
în Local
409
0
Share on Facebook

Curtea de Apel Suceava a pronunțat o hotărâre definitivă în dosarul penal care-l privește pe Doru Ionel Sfichi, condamnat pentru două infracțiuni de ultraj comise asupra unor polițiști din zona Rădăuți.

Instanța a admis apelul formulat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Rădăuți și a desființat parțial sentința Judecătoriei, care aplicase doar o amendă penală. În urma rejudecării, s-a stabilit o pedeapsă de 1 an și 4 luni închisoare, dar cu suspendare sub supraveghere, pe un termen de 4 ani.

You might also like

Doi frați de 13 și 14 ani au ajuns la spital după ce au căzut de pe aceeași trotinetă electrică

Doi frați de 13 și 14 ani au ajuns la spital după ce au căzut de pe aceeași trotinetă electrică

iunie 21, 2026
Mopedist fără permis, rănit după ce un șofer de BMW a dat cu spatele fără să se asigure, la Dolheștii Mari

Mopedist fără permis, rănit după ce un șofer de BMW a dat cu spatele fără să se asigure, la Dolheștii Mari

iunie 21, 2026

Pe durata termenului de supraveghere, inculpatul va trebuit să presteze 90 de zile de muncă neremunerată în folosul comunității, fie la Primăria comunei Horodnic de Jos, fie la cea din Horodnic de Sus.

Decizia este definitivă.

Numărul dosarului este 1166/285/2024.


În noaptea de 28/29 iunie 2022, în intervalul 19.00-07.00, persoanele vătămate (ajutorul şefului de post de la Postul de Poliţie Suceviţa şi ajutorul şefului de post de la Postul de Poliţie Dorneşti) au fost solicitați printr-un apel la 112. Dispeceratul i-a îndrumat pentru a interveni la un apel de urgenţă efectuat de către un bărbat care a reclamat că o femeie a fost agresată fizic de către concubin.

În urma deplasării la faţa locului şi a verificărilor efectuate, s-a stabilit că martora, de aproximativ 10 ani, locuia împreună cu concubinul său. Femeia lucra ca ospătar la un restaurant. La data de 28 iunie 2022, orele 23.30, aceasta s-a reîntors la domiciliu, loc în care a fost întâmpinată de către inculpat. Cel din urmă se afla în stare avansată de ebrietate.

Inculpatul a început să fie extrem de agresiv şi, pe fondul unei crize de gelozie, a început să o tragă pe martoră de păr, aplicându-i acesteia mai multe lovituri cu pumnii în zona feţei şi a corpului, după care a strâns-o de gât, ameninţând-o, totodată, cu moartea. Victima a reuşit să părăsească locuinţa şi a fugit la domiciliul unui localnic, care a alertat poliţia. În jurul orelor 02.30, cei doi agenți de poliție s-au deplasat la domiciliul inculpatului. Ajungând în dreptul imobilului, agenţii purtând uniforma de serviciu şi materialele din dotare precum body-cam-uri, l-au strigat pe inculpat pentru a purta discuţii în vederea stabilirii situaţiei de fapt şi pentru punerea în executare a ordinului. Inculpatul a ieşit din locuinţa sa cu un topor în mână cu care s-a îndreptat în fugă spre poartă, adresându-le agenţilor de poliţie ameninţări repetate cu moartea şi gesticulând cu toporul în imitarea unor lovituri spre aceştia.

Inclusiv după declinarea calităţii şi explicarea inculpatului a scopului prezenţei agenţilor la domiciliul acestuia, inculpatul a continuat să-i ameninţe pe agenţi cu moartea.

La lumina lanternelor, în timp ce agenţii de poliţie încercau să-l liniştească pe inculpat, acesta, din interiorul curţii, a ridicat toporul gesticulând în repetate rânduri ca şi cum ar dori să-i lovească cu acesta pe lucrătorii de poliţie.

Inculpatul i- a ameninţat cu moartea pe cei doi agenţi de poliţie, rostind expresia: „Vezi că îţi dau cu toporul în cap, te ia mama dracului!”. Acesta le-a adresat replici similare polițiștilor de mai multe ori.

Știrea Sucevei

Știrea Sucevei

Related Stories

Doi frați de 13 și 14 ani au ajuns la spital după ce au căzut de pe aceeași trotinetă electrică

Doi frați de 13 și 14 ani au ajuns la spital după ce au căzut de pe aceeași trotinetă electrică

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

La data de 20 iunie 2026, în jurul orei 21.57, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Preutești au fost...

Mopedist fără permis, rănit după ce un șofer de BMW a dat cu spatele fără să se asigure, la Dolheștii Mari

Mopedist fără permis, rănit după ce un șofer de BMW a dat cu spatele fără să se asigure, la Dolheștii Mari

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

La data de 20 iunie 2026, în jurul orei 13.52, un accident rutier s-a produs pe strada Olăreni din satul...

Au furat șase lingouri de aur și peste 47.000 de euro dintr-o casă din Horodnic de Sus. Hoții au fost identificați după mai bine de un an și arestați preventiv

Au furat șase lingouri de aur și peste 47.000 de euro dintr-o casă din Horodnic de Sus. Hoții au fost identificați după mai bine de un an și arestați preventiv

de Știrea Sucevei
iunie 20, 2026
0

La data de 24 februarie 2025, organele de cercetare penală s-au sesizat cu privire la comiterea unui furt de proporții...

Doi angajați ai Ocolului Silvic Bucovina, puși sub control judiciar după ce ar fi sustras lemn și ar fi falsificat evidențele pentru a acoperi lipsurile

Doi angajați ai Ocolului Silvic Bucovina, puși sub control judiciar după ce ar fi sustras lemn și ar fi falsificat evidențele pentru a acoperi lipsurile

de Știrea Sucevei
iunie 20, 2026
0

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Rădăuți au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de doi...

Postarea următoare
Inginer silvic de la Ocolul Silvic Brodina, condamnat după ce a fost prins cu amfetamină în portofel. Era într-o mașină ce transporta țigări de contrabandă

Inginer silvic de la Ocolul Silvic Brodina, condamnat după ce a fost prins cu amfetamină în portofel. Era într-o mașină ce transporta țigări de contrabandă

Recomandat

FOTO Un teribilist de 21 de ani a ajuns în arestul IPJ Suceava, după o urmărire cu focuri de armă, ca în filme. Individul a sărit din mașina aflată în deplasare și s-a făcut nevăzut într-o pădure

FOTO Un teribilist de 21 de ani a ajuns în arestul IPJ Suceava, după o urmărire cu focuri de armă, ca în filme. Individul a sărit din mașina aflată în deplasare și s-a făcut nevăzut într-o pădure

noiembrie 26, 2023
Manager general SAJ și două asistente șefe, reținuți pentru că ar fi cerut mită pentru angajări

Ieșean ajuns la spitalul din Fălticeni, după ce și-a tăiat mână pe fondul unei decepții în dragoste

aprilie 4, 2025

Postări Populare

  • Bărbat găsit mort în locuința sa din Frasin

    Un bărbat a murit subit, după ce femeia căreia îi repara gardul i-a gătit

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • O suceveancă de 36 de ani, însărcinată în luna a treia, s-a stins din viață în SJU Suceava. Aceasta nu știa că suferea de cancer cu multiple metastaze, ca urmare a ruperii unei alunițe

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Tânăra amantă a unui medic cardiolog intervenționist din SJU Suceava a ajuns la UPU, după ce cadrul medical i-ar fi aplicat o corecție fizică într-o garsonieră din Suceava

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • VIDEO Mărturisire cutremurătoare a suceveanului Gheorghe Ignat. Fostul luptător de MMA a aflat că soția sa ar fi terorizată și amenințată de ani de zile de un ”milițian”, abia după ce a găsit un ștreang într-o anexă gospodărească: ”Viața îmi este călcată în picioare la propriu”

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Un cetățean a fost fotografiat în timp ce defeca la marginea străzii Ana Ipătescu din centrul Sucevei

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
Știrea Sucevei

Cotidianul online cu informații actuale din județul Suceava.

  • Politica Cookie
  • Politica de Confidențialitate

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Bine ai revenit!

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitata?

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentificare
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
0757 347 062
[email protected]

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Acest site foloseste cookies. Navigând în continuare, vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica Cookie