La data de 2 aprilie 2025, în jurul orei 21.25, un tânăr (25 de ani) din satul/comuna Valea Seacă, județul Iași, a sunat la 112 și a sesizat faptul că are depresie şi este tăiat la mână din ziua anterioară.
La data de 1 aprilie 2025, în jurul orei 17.00, tânărul, în timp ce se afla la domiciliul său în comuna Valea Seacă, fiind singur în imobilul în care locuieşte, pe fondul unei decepţii în dragoste, și-a provocat singur o tăietură în zona brațului drept. Întrucât rana provocată era una superficială, după ce acesta s-a calmat s-a pus să doarmă.
A doua zi, respectiv la data de 2 aprilie 2025, în jurul orei 19.00, tânărul a chemat un taxi şi a solicitat să fie transportat în municipiul Fălticeni, unde dorea să se întâlnească cu o tânără de 20 de ani, cu care a avut o relație care s-a încheiat recent.
După ce a ajuns în Fălticeni a început să se simtă rău, motiv pentru care a sunat la 112 şi a solicitat un echipaj medical care l-a transportat la Spitalul Municipal Fălticeni, unde a rămas sub observaţie, având diagnosticul plagă tăiată antebraţ drept (cuţit), tentativă autolitică.
Fratele tânărului a fost înștiințat despre cele întâmplate. Acesta a confirmat cele afirmate de victimă, cu privire la tăietura suferită.














