La data de 28 august 2024, în jurul orei 10.30, un bărbat de 55 de ani, din comuna Zvoriștea, a sesizat Poliția despre faptul că în acea dimineață, pe la ora 09.30, după ce a ieșit dintr-un punct de lucru Digi din municipiul Suceava a fost abordat de o persoană necunoscută de sex masculin care s-a oferit să-i realizeze setările telefonului mobil.
Reclamantul a fost de acord și i-a înmânat telefonul personal individului respectiv.
Ulterior, persoana vătămată și-a primit telefonul înapoi, iar în timp ce se deplasa spre stația TPL, având mobilul în mână și fiind însoțit de bărbatul necunoscut, acesta din urmă a profitat de neatenția victimei și i-a sustras telefonul după care a părăsit zona în fugă.
Prejudiciul cauzat este de aproximativ 800 lei.
În acest caz a fost întocmit un dosar penal pentru furt.














