La data de 22 martie 2023, în jurul orei 12.45, o femeie de 64 de ani, din comuna/satul Frătăuții Noi a sunat la 112 și a sesizat faptul că G.I. (81 de ani), localnic, a tăiat doi arbori de pe proprietatea sa.
În acea zi, pe la ora 12.00, bărbatul s-a deplasat pe o suprafață de teren aparținând apelantei, ocazie cu care a tăiat cu o drujbă doi arbori din specia salcie, pe care i-a doborât și i-a secționat la sol.
În acest caz a fost întocmit un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de distrugere.













