Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Rădăuți au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de doi bărbați, angajați ai unui ocol silvic, acuzați de delapidare și abuz în serviciu. Cei doi indivizi sunt: Mircea Costică Șumlanschi (27 de ani), pădurar și Cătălin Pavel Albu (41 de ani), inginer silvic la Ocolul Silvic Bucovina.
Potrivit unui comunicat transmis de unitatea de parchet, cei doi au fost reținuți pentru 24 de ore, măsura fiind pusă în aplicare începând cu data de 18 iunie 2026 și până la data de 19 iunie 2026.
Anchetatorii susțin că, în exercitarea atribuțiilor de serviciu privind gestionarea și verificarea stocurilor de material lemnos, cei doi și-ar fi însușit și ar fi scos din circuitul legal de evidență și trasabilitate cantități de lemn aflate în gestiunea unității silvice.
Conform procurorilor, după constatarea lipsurilor, inculpații ar fi întreprins diverse demersuri pentru modificarea evidențelor și completarea stocurilor, în încercarea de a ascunde diferențele existente între situația scriptică și cea din teren.
La data de 19 iunie 2026, procurorul de caz a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale pentru infracțiunile de delapidare și abuz în serviciu. Totodată, față de cei doi inculpați a fost luată măsura controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile.
Ancheta este în desfășurare, procurorii urmând să stabilească întinderea exactă a prejudiciului și toate împrejurările în care ar fi fost comise faptele.
Reprezentanții Parchetului de pe lângă Judecătoria Rădăuți subliniază că cei doi inculpați beneficiază de prezumția de nevinovăție și de toate drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de lege până la pronunțarea unei hotărâri definitive.














