Judecătoria Suceava l-a condamnat pe Constantin C. (51 de ani), la o amendă penală de 3.000 de lei pentru săvârșirea infracțiunilor de amenințare și distrugere după ce a amenințat cu moartea un șofer și i-a distrus două anvelope ale autoturismului acestuia. Incidentul a avut loc în decembrie 2022, în zona Ponoare, iar inculpatul era convins că persoanele aflate într-un Jeep Wrangler ar fi avut legătură cu dispariția unor berbeci de la ferma sa.
Persoana vătămată s-a constituit parte civilă în proces, însă cererea sa a fost respinsă ca inadmisibilă printr-o încheiere pronunțată în timpul judecății. Astfel, deși inculpatul a fost găsit vinovat pentru distrugerea anvelopelor, instanța nu a acordat despăgubiri civile în cadrul acestui dosar.
Decizia nu era definitivă la data pronunțării (15 aprilie 2026). Față de aceasta se putea face apel în termen de 10 zile de la comunicare, în caz contrar decizia rămânând definitiv.
Numărul dosarului este 3198/314/2025.
Potrivit hotărârii Judecătoriei Suceava, la data de 17 decembrie 2022, în jurul orei 13.30, persoana vătămată și un prieten al acesteia s-au deplasat cu un Jeep Wrangler în zona Ponoare pentru a testa autoturismul în afara drumurilor publice.
La un moment dat, inculpatul, care conducea o autoutilitară portocalie, le-a blocat drumul. Deranjat de faptul că cei doi circulau pe terenurile sale, fermierul a coborât și a început să aibă un comportament agresiv. Conform declarațiilor victimei și ale martorului aflat în mașină, acesta a amenințat cu moartea ocupanții Jeep-ului, în timp ce flutura un cuțit în apropierea geamului șoferului și lovea autoturismul cu mânerul acestuia.
După amenințări, bărbatul a trecut la fapte și a înțepat cu cuțitul cele două anvelope de pe partea stângă a Jeep-ului.
Fermierul susținea că îi bănuia de furtul unor berbeci
Interesant este că tot inculpatul a fost cel care a sunat la poliție. El le-a spus oamenilor legii că observase o mașină de teren în apropierea fermei sale și că îi suspecta pe ocupanți de furt de animale.
În declarațiile date pe parcursul procesului, acesta a susținut că nu i-a amenințat pe cei doi și că nu avea asupra sa niciun cuțit. Bărbatul a afirmat că observase autoturismul circulând pe ogoarele sale și că, în urmă cu câteva zile, îi dispăruseră trei berbeci, motiv pentru care a vrut să verifice ce transportau ocupanții Jeep-ului.
Potrivit versiunii sale, atunci când i-a întâlnit, cauciucurile mașinii erau deja dezumflate, iar el nu a avut nicio implicare în deteriorarea acestora.
Polițistul ajuns la fața locului a observat urme de tăiere
Judecătorii nu au dat însă crezare explicațiilor oferite de inculpat. Unul dintre polițiștii care au intervenit la fața locului a declarat că anvelopele prezentau urme clare de înțepare și tăiere cu un obiect ascuțit și că deteriorările nu puteau fi explicate prin simpla deplasare pe teren accidentat.
De asemenea, martorul aflat în Jeep a relatat că l-a văzut pe inculpat scoțând cuțitul și tăind cauciucurile, în timp ce îi amenința pe ocupanții mașinii. Acesta a precizat că atât el, cât și șoferul s-au temut pentru siguranța lor, mai ales că nu îl cunoșteau pe fermier și nu înțelegeau motivele reacției sale.
Instanța a reținut că amenințările au fost suficient de serioase pentru a crea o stare reală de temere și că distrugerea anvelopelor a fost produsă intenționat de inculpat.














