Judecătoria Suceava a condamnat un pensionar în vârstă de 72 de ani pentru infracțiunea de distrugere, după ce acesta a fost surprins de camerele de supraveghere zgâriind un autoturism parcat pe o stradă din municipiul Suceava. Instanța a stabilit o pedeapsă de 3.000 de lei amendă penală, echivalentul a 150 de zile-amendă a câte 20 de lei fiecare.
Pe lângă amenda penală, bărbatul a fost obligat să achite statului suma de 1.900 de lei reprezentând cheltuieli judiciare. Judecătorii i-au atras atenția că, în cazul în care nu va plăti cu rea-credință amenda, aceasta poate fi înlocuită cu pedeapsa închisorii.
Interesant este faptul că persoana vătămată a solicitat despăgubiri civile în valoare de 4.000 de lei pentru reparația autoturismelor sale, însă instanța a respins acțiunea civilă ca neîntemeiată, apreciind că prejudiciul nu a fost dovedit corespunzător prin documentele depuse la dosar.
Decizia nu era definitivă la data pronunțării (4 mai 2026). Față de aceasta se putea face apel în termen de 10 zile de la comunicare, în caz contrar decizia rămânând definitiv.
Numărul dosarului este 6539/314/2025.
Potrivit probelor administrate în cauză, incidentul a avut loc la data de 20 iulie 2021, în jurul orei 12.44, pe strada Profesor Leca Morariu din municipiul Suceava. Un bărbat care își parca în mod obișnuit autoturismele în fața blocului în care locuia a observat, la un moment dat, că vehiculele sale prezentau zgârieturi inexplicabile.
Pentru a afla cine îi deteriorează mașinile, acesta a instalat o cameră de supraveghere orientată către locurile de parcare. Decizia s-a dovedit inspirată.
În imaginile surprinse de sistemul video apare pensionarul condamnat acum de instanță. Acesta se apropie de un autoturism Toyota Avensis și, folosind un obiect ascuțit pe care îl avea în mâna stângă, zgârie portiera stângă-spate a mașinii înainte de a-și continua deplasarea.
În timpul procesului, inculpatul a negat că ar fi provocat distrugerea. El a susținut că suferă de diverse probleme medicale și că obișnuiește să se sprijine de copaci, ziduri sau chiar de autoturisme atunci când merge pe stradă.
Judecătorii nu au fost însă convinși de această explicație.
După analizarea imaginilor video, instanța a concluzionat că mișcarea efectuată de inculpat nu era una specifică unei simple sprijiniri de autoturism, ci unei acțiuni deliberate de zgâriere. Mai mult, filmările au fost coroborate cu declarațiile persoanei vătămate și cu celelalte probe administrate în dosar.
În motivare, instanța a arătat că vinovăția inculpatului a fost dovedită dincolo de orice îndoială rezonabilă și că imaginile surprinse de camera de supraveghere reprezintă o probă clară a comiterii faptei.
La stabilirea pedepsei, judecătorii au avut în vedere faptul că inculpatul este pensionar, are studii superioare, nu are antecedente penale și că fapta pare să reprezinte un incident izolat din viața sa. Pe de altă parte, instanța a remarcat că acesta nu și-a asumat în niciun moment responsabilitatea pentru ceea ce a făcut și a continuat să nege evidența surprinsă de camerele video.
În final, magistrații au apreciat că o amendă penală este suficientă pentru atingerea scopului educativ și preventiv al sancțiunii, fără a fi necesară aplicarea unei pedepse cu închisoarea.














