Web Analytics
PUBLICITATE
0757 347 062
[email protected]
marți, iunie 23, 2026
Writy.
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Sătul să-și găsească mașinile zgâriate, un sucevean și-a montat cameră de supraveghere și l-a prins pe autor. Pensionarul de 72 de ani a fost condamnat, însă nu va plăti despăgubiri

FOTO Ilustrativ (generată cu AI)

Sătul să-și găsească mașinile zgâriate, un sucevean și-a montat cameră de supraveghere și l-a prins pe autor. Pensionarul de 72 de ani a fost condamnat, însă nu va plăti despăgubiri

Știrea Sucevei de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
în Analiză
431
0
Share on Facebook

Judecătoria Suceava a condamnat un pensionar în vârstă de 72 de ani pentru infracțiunea de distrugere, după ce acesta a fost surprins de camerele de supraveghere zgâriind un autoturism parcat pe o stradă din municipiul Suceava. Instanța a stabilit o pedeapsă de 3.000 de lei amendă penală, echivalentul a 150 de zile-amendă a câte 20 de lei fiecare.

Pe lângă amenda penală, bărbatul a fost obligat să achite statului suma de 1.900 de lei reprezentând cheltuieli judiciare. Judecătorii i-au atras atenția că, în cazul în care nu va plăti cu rea-credință amenda, aceasta poate fi înlocuită cu pedeapsa închisorii.

You might also like

Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

iunie 21, 2026
Pensionară de 85 de ani, condamnată după ce a mințit de două ori în fața judecătorilor pentru a-i ajuta pe doi inculpați. Cei doi erau judecați pentru înșelăciune

Pensionară de 85 de ani, condamnată după ce a mințit de două ori în fața judecătorilor pentru a-i ajuta pe doi inculpați. Cei doi erau judecați pentru înșelăciune

iunie 21, 2026

Interesant este faptul că persoana vătămată a solicitat despăgubiri civile în valoare de 4.000 de lei pentru reparația autoturismelor sale, însă instanța a respins acțiunea civilă ca neîntemeiată, apreciind că prejudiciul nu a fost dovedit corespunzător prin documentele depuse la dosar.

Decizia nu era definitivă la data pronunțării (4 mai 2026). Față de aceasta se putea face apel în termen de 10 zile de la comunicare, în caz contrar decizia rămânând definitiv.

Numărul dosarului este 6539/314/2025.


Potrivit probelor administrate în cauză, incidentul a avut loc la data de 20 iulie 2021, în jurul orei 12.44, pe strada Profesor Leca Morariu din municipiul Suceava. Un bărbat care își parca în mod obișnuit autoturismele în fața blocului în care locuia a observat, la un moment dat, că vehiculele sale prezentau zgârieturi inexplicabile.

Pentru a afla cine îi deteriorează mașinile, acesta a instalat o cameră de supraveghere orientată către locurile de parcare. Decizia s-a dovedit inspirată.

În imaginile surprinse de sistemul video apare pensionarul condamnat acum de instanță. Acesta se apropie de un autoturism Toyota Avensis și, folosind un obiect ascuțit pe care îl avea în mâna stângă, zgârie portiera stângă-spate a mașinii înainte de a-și continua deplasarea.

În timpul procesului, inculpatul a negat că ar fi provocat distrugerea. El a susținut că suferă de diverse probleme medicale și că obișnuiește să se sprijine de copaci, ziduri sau chiar de autoturisme atunci când merge pe stradă.

Judecătorii nu au fost însă convinși de această explicație.

După analizarea imaginilor video, instanța a concluzionat că mișcarea efectuată de inculpat nu era una specifică unei simple sprijiniri de autoturism, ci unei acțiuni deliberate de zgâriere. Mai mult, filmările au fost coroborate cu declarațiile persoanei vătămate și cu celelalte probe administrate în dosar.

În motivare, instanța a arătat că vinovăția inculpatului a fost dovedită dincolo de orice îndoială rezonabilă și că imaginile surprinse de camera de supraveghere reprezintă o probă clară a comiterii faptei.

La stabilirea pedepsei, judecătorii au avut în vedere faptul că inculpatul este pensionar, are studii superioare, nu are antecedente penale și că fapta pare să reprezinte un incident izolat din viața sa. Pe de altă parte, instanța a remarcat că acesta nu și-a asumat în niciun moment responsabilitatea pentru ceea ce a făcut și a continuat să nege evidența surprinsă de camerele video.

În final, magistrații au apreciat că o amendă penală este suficientă pentru atingerea scopului educativ și preventiv al sancțiunii, fără a fi necesară aplicarea unei pedepse cu închisoarea.

Știrea Sucevei

Știrea Sucevei

Related Stories

Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

O femeie în vârstă de 64 de ani, din comuna Todirești, a fost condamnată de Judecătoria Suceava după ce a...

Pensionară de 85 de ani, condamnată după ce a mințit de două ori în fața judecătorilor pentru a-i ajuta pe doi inculpați. Cei doi erau judecați pentru înșelăciune

Pensionară de 85 de ani, condamnată după ce a mințit de două ori în fața judecătorilor pentru a-i ajuta pe doi inculpați. Cei doi erau judecați pentru înșelăciune

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

O femeie în vârstă de 85 de ani a fost condamnată de Judecătoria Suceava pentru două infracțiuni de mărturie mincinoasă,...

A vrut 3.000 de lei ca să nu publice imagini intime cu fosta iubită. În loc de bani, s-a ales cu o condamnare după ce a fost prins în flagrant de polițiști

A vrut 3.000 de lei ca să nu publice imagini intime cu fosta iubită. În loc de bani, s-a ales cu o condamnare după ce a fost prins în flagrant de polițiști

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

Judecătoria Suceava l-a condamnat pe Alex Răzvan C. (23 de ani) pentru infracțiunea de șantaj, după ce a încercat să...

Pedepse simbolice pentru doi indivizi care au bătut un tânăr și l-au fugărit prin Burdujeni până s-a aruncat de la etajul doi. Totul ar fi pornit după ce victima i-a spus unuia dintre agresori că iubita sa este o fată de moravuri ușoare

Pedepse simbolice pentru doi indivizi care au bătut un tânăr și l-au fugărit prin Burdujeni până s-a aruncat de la etajul doi. Totul ar fi pornit după ce victima i-a spus unuia dintre agresori că iubita sa este o fată de moravuri ușoare

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

Ionuț Petru Dumitru, zis ”Lapte” (24 de ani) și Marius Coroamă, zis ”Bârsan” (39 de ani) au fost condamnați de...

Postarea următoare
Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

Recomandat

VIDEO Amendă de 870 de lei pentru un șofer de BMW care a distrus gardul Mănăstirii ”Luca Arbure” din Arbore. Polițiștii l-au găsit după ce a apărut o filmare pe Facebook

VIDEO Amendă de 870 de lei pentru un șofer de BMW care a distrus gardul Mănăstirii ”Luca Arbure” din Arbore. Polițiștii l-au găsit după ce a apărut o filmare pe Facebook

ianuarie 8, 2023
Razie de noapte la Fălticeni și Gura Humorului. 65 de amenzi, șoferi beți scoși din trafic și permise reținute

Razie de noapte la Fălticeni și Gura Humorului. 65 de amenzi, șoferi beți scoși din trafic și permise reținute

martie 1, 2026

Postări Populare

  • Bărbat găsit mort în locuința sa din Frasin

    Un bărbat a murit subit, după ce femeia căreia îi repara gardul i-a gătit

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • O suceveancă de 36 de ani, însărcinată în luna a treia, s-a stins din viață în SJU Suceava. Aceasta nu știa că suferea de cancer cu multiple metastaze, ca urmare a ruperii unei alunițe

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Tânăra amantă a unui medic cardiolog intervenționist din SJU Suceava a ajuns la UPU, după ce cadrul medical i-ar fi aplicat o corecție fizică într-o garsonieră din Suceava

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • VIDEO Mărturisire cutremurătoare a suceveanului Gheorghe Ignat. Fostul luptător de MMA a aflat că soția sa ar fi terorizată și amenințată de ani de zile de un ”milițian”, abia după ce a găsit un ștreang într-o anexă gospodărească: ”Viața îmi este călcată în picioare la propriu”

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Un cetățean a fost fotografiat în timp ce defeca la marginea străzii Ana Ipătescu din centrul Sucevei

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
Știrea Sucevei

Cotidianul online cu informații actuale din județul Suceava.

  • Politica Cookie
  • Politica de Confidențialitate

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Bine ai revenit!

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitata?

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentificare
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
0757 347 062
[email protected]

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Acest site foloseste cookies. Navigând în continuare, vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica Cookie