Web Analytics
PUBLICITATE
0757 347 062
[email protected]
duminică, iunie 7, 2026
Writy.
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Caz cutremurător la Suceava! O tânără din cartierul Obcini, rămasă gravidă după ce a întreținut relații intime cu mai mulți bărbați într-o lună, și-a ascuns sarcina, și-a ucis bebelușul și l-a aruncat la gunoi. Descoperirea s-a făcut după aproape 3 ani, iar acum a fost condamnată la 18 ani de închisoare

FOTO Ilustrativ

Pedeapsă micșorată la 13 ani de închisoare pentru o tânără din cartierul Obcini, rămasă gravidă după ce a întreținut relații intime cu mai mulți bărbați într-o lună, și-a ascuns sarcina, și-a ucis bebelușul și l-a aruncat la gunoi. Crima a fost descoperită după aproape 3 ani

Știrea Sucevei de Știrea Sucevei
august 15, 2025
în Analiză
456
0
Share on Facebook

Curtea de Apel Suceava a admis apelul inculpatei Bianca Elena Berciu împotriva sentinței penale pronunțată de Tribunalul Suceava, prin care aceasta a fost condamnată la 18 ani de închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de violență în familie, raportat la omor calificat.

Decizia este definitivă.

You might also like

Primar trimis în judecată de DNA Suceava după ce ar fi cerut 550.000 de lei șpagă pentru plata unui contract de drumuri de peste 11,6 milioane de lei

Primar trimis în judecată de DNA Suceava după ce ar fi cerut 550.000 de lei șpagă pentru plata unui contract de drumuri de peste 11,6 milioane de lei

iunie 6, 2026
Fostul vicepreședinte al CJ Suceava va mai sta în arest cel puțin până luna viitoare

Lovitură pentru DNA în dosarul ”Mita de la Autotehnorom” al fostului vicepreședinte al CJ Suceava. Curtea de Apel Suceava a eliminat din dosar înregistrările realizate de denunțător cu dispozitivele tehnice montate pe corp

iunie 4, 2026

Numărul dosarului este 4097/86/2023.

Inculpata are 26 de ani, are studii 12 clase și este necăsătorită.


Inculpata, născută în anul 1998, locuia pe raza municipiului Suceava în anul 2019.

În perioada decembrie 2019 – ianuarie 2020, inculpata a întreţinut relaţii intime cu mai multe persoane, în urma cărora a rămas însărcinată. Potrivit susţinerilor acesteia, nu şi-a dat seama de acest lucru decât în luna iulie 2020, când a făcut un test de sarcină, întrucât mai avea şi alte probleme medicale, dar cu toate acestea nu a efectuat niciun control medical de rutină.

La începutul anului 2020, inculpata s-a angajat ca lucrător comercial la un restaurant din municipiul Suceava.

În primăvara aceluiaşi an a închiriat un apartament într-un imobil situat pe str. Viitorului din municipiul Suceava, în acelaşi apartament locuind cu chirie o altă tânără, martoră în acest dosar.

Deși sarcina era în evoluţie şi în mod evident au apărut diverse modificări fiziologice, inculpata a ignorat toate aceste lucruri, nu a comunicat niciunei persoane că este însărcinată, nu a efectuat niciun control medical, continuând să-şi desfăşoare viaţa în acelaşi mod ca şi înainte. Sub acest ultim aspect se reţine faptul că inculpata a continuat să întreţină relaţii intime chiar şi în seara dinaintea naşterii cu prietenul său din perioada respectivă.

Colegii de muncă au sesizat că inculpata prezenta semne de graviditate, au întrebat-o dacă este sau nu însărcinată, însă inculpata le-a precizat că nu este însărcinată, ci doar că a luat mai mult în greutate.

O colegă de muncă a aflat abia prin luna august 2020 că inculpata este însărcinată, după ce i-a spus chiar ea.

La data de 31 august 2020 inculpata se afla în apartamentul în care locuia cu chirie împreună cu prietenul său, într-o altă încăpere aflându-se cealaltă tânără aflată în chirie.

În cursul nopţii de 31 august – 1 septembrie 2020, inculpata a început să acuze dureri puternice în zona abdominală, însoţite de sângerări, semne tipice că urma să nască în cel mai scurt timp. Inculpata s-a refugiat în baia apartamentului iar zgomotele produse de aceasta acolo au trezit-o pe colega de apartament. La întrebările acesteia inculpata a precizat doar că o doare burta.

La ora 04.58, martora a apelat Dispeceratul 112, solicitând deplasarea unei ambulanţe. La scurt timp după apelul telefonic, la ora 05.02, un echipaj medical a ajuns la locuinţa acestor persoane, încercând să acorde primul ajutor inculpatei.

Nici faţă de personalul medical inculpata nu a comunicat că este însărcinată. Întrucât apartamentul la care se aflau era la etajul 4 al blocului, inculpata a fost coborâtă pe un scaun până la ambulanţă cu ajutorul şoferului dar şi al prietenului inculpatei.

Inculpata a fost transportată la Spitalul Județean Suceava, internarea fiind înregistrată la ora 05.36, a născut natural în secţia U.P.U., fiind direcţionată apoi spre secţia neonatologie.

Potrivit menţiunilor făcute în fişa medicală inculpata a susţinut în faţa personalului medical că nu ştia că ar fi însărcinată. Conform datelor medicale aflate la dosarul cauzei inculpata a dat naştere la termen unei fetiţe în greutate de 2.550 grame.

La scurt timp după naştere, după ce şi-a revenit din travaliu, inculpata a adoptat hotărârea infracţională de a ascunde naşterea de alte persoane pentru ca ulterior să poată suprima viaţa copilului nou-născut fără a atrage atenţia terţelor persoane asupra acestui lucru.

În acest sens chiar colegei sale de apartament i-a comunicat în aceeaşi zi, mai precis la ora 06.30, la doar o oră după naştere, că a fost diagnosticată cu un chist ovarian şi urmează să fie operată. Ulterior, aceleiaşi persoane i-a comunicat că a fost operată şi se simte mult mai bine. Acelaşi lucru i l-a comunicat apoi şi prietenului său, care s-a interesat de starea sa de sănătate.

Inculpata a purtat o convorbire telefonică şi cu mama sa, comunicându-i şi acesteia că a fost operată în spital pentru un chist ovarian. Singura persoană căreia i-a comunicat că a născut în spital o fetiţă a fost o martoră căreia i-a trimis şi fotografii cu fetiţa prin intermediul unei reţele de socializare.

La solicitarea inculpatei, martora i-a cumpărat câteva lucruri necesare unui copil nou-născut, pe care i le-a dus ulterior la spital. Atât mama inculpatei, cât şi celelalte persoane apropiate s-au deplasat la spital în perioada 01-09 septembrie 2020 însă nu s-au putut întâlni cu aceasta din cauza măsurilor restrictive impuse de infecţia cu Covid-19.

La data de 9 septembrie 2020, la ora 12.00, inculpata a fost externată din spital împreună cu fetiţa nou-născută.

Potrivit susţinerilor inculpatei, aceasta s-a deplasat de la spital la apartamentul de pe strada Viitorului cu un taxi, a urcat cu fetiţa în apartamentul de la etajul 4, a aşezat-o pe un pat şi, profitând de faptul că colega de apartament nu se afla acasă (aspect pe care îl cunoştea din convorbirile telefonice cu aceasta), a pus în aplicare hotărârea anterioară de a suprima viaţa fetiţei. În acest sens a pus peste capul victimei un sac din plastic, l-a strâns în jurul gâtului fetiţei pentru a o împiedica să respire, aşteptând într-o altă încăpere a casei circa o oră până a constatat că fetiţa a încetat din viaţă.

Ulterior a pus cadavrul fetiţei într-un alt sac din plastic, a ieşit din apartament, s-a deplasat la zona de colectare a gunoiului menajer şi a aruncat trupul fetiţei într-unul dintre tomberoane.

În legătură cu modul în care a suprimat viaţa fiicei sale minore inculpata a declarat, în prezenţa apărătorului desemnat din oficiu, următoarele:

„În momentul în care am fost externată în ziua de 09 septembrie 2020 am plecat de la spital la apartament cu un taximetru, având fetiţa în braţe. Am ajuns în apartament şi am constatat că martora nu se afla acasă. Cred că era ora 13:00 atunci. Văzându-mă singură cu fetiţa în casă cred am intrat într-o criză, neştiind ce ar trebui să fac, nu am sunat pe nici o persoană, însă am luat hotărârea de a suprima viaţa fetiţei. Am aşezat fetiţa pe pat, am luat o pungă din plastic şi am pus-o peste capul fetiţei, după care am plecat în cealaltă încăpere a apartamentului. Cred că am stat în acea cameră aproximativ o oră. În acest interval de timp am auzit-o plângând, am revenit la ea de vreo două-trei ori, am intenţionat să scot punga însă am renunţat la acest gând, neştiind ce aş putea să fac în continuare cu fetiţa. Am ieşit din camera respectivă şi m-am dus în cealaltă încăpere a apartamentului, am stat acolo un interval de timp nedeterminat până când nu am mai auzit nimic din locul unde lăsasem fetiţa. Revenind în camera unde o lăsasem am constatat că aceasta nu mai respiră, mi-am dat seama că a murit. În jurul orei 16:00 cu aproximaţie am pus cadavrul fetiţei într-o sacoşă mai mare, peste corpul ei am mai pus nişte haine, am ieşit apoi din apartament şi am aruncat sacoşa la tomberonul de gunoi situat în spatele blocului. Nu m-am întâlnit cu nicio persoană în acest interval de timp. Arăt încă o dată că hotărârea de a suprima viaţa fetiţei mele a fost adoptată spontan, în ziua de 09 septembrie 2020, când am ajuns acasă cu aceasta. Aşa cum am arătat am pus peste faţa fetiţei mele o pungă din plastic şi am lăsat-o acolo circa o oră, fără a efectua alte manevre asupra ei. După ce am constatat că fetiţa a încetat din viaţă am pus corpul ei într-o sacoşă din plastic, am pus şi alte haine pe deasupra şi am aruncat apoi sacoşa la un tomberon aflat în spatele blocului în care locuiam. Nu am comunicat ceea ce am făcut niciunei alte persoane.”

În cursul aceleiaşi zile, după revenirea acasă a martorei, inculpata nu i-a comunicat nimic acesteia, continuând aceleaşi discuţii ca şi în perioada anterioară internării în spital, legate de noul apartament în care intenţionau să se mute. În perioada ulterioară externării din spital, inculpata a purtat diverse discuţii cu colegii de la restaurant și, pentru a ascunde fapta comisă, le-a comunicat acestora că a încredinţat fetiţa nou-născută părinţilor săi ca să o crească la locuinţa lor din județul Iași.

Pentru a păstra aparenţa veridicităţii acestei variante, inculpata a preluat de pe internet fotografii cu copii nou-născuţi şi, ori de câte ori colegii săi se interesau de starea fetiţei, le arăta pe telefonul său aceste fotografii.

Această situaţie a durat aproximativ două luni potrivit depoziţiilor inculpatei.

În cursul anului 2023 funcţionarii din cadrul Primăriei municipiului Suceava au declanşat demersurile de căutare a inculpatei întrucât aceasta nu s-a prezentat în termenul legal la primărie pentru a declara naşterea copilului născut în anul 2020.

În cadrul acestor demersuri, la solicitarea angajaţilor primăriei, lucrătorii Postului de poliţie Cristeşti, s-au deplasat la domiciliul părinţilor inculpatei în ziua de 23 februarie 2023, informându-i pe aceştia că fiica lor a născut un copil în Suceava şi trebuie să se prezinte la primărie pentru a înregistra naşterea.

Ulterior inculpata a discutat cu mama sa, susţinând iniţial că nu a născut niciun copil şi este doar o greşeală, după care a recunoscut că a născut o fetită pe care însă a încredinţat-o spre creştere la o casă de copii. Întrucât inculpata nu s-a prezentat la Primăria municipiului Suceava lucrătorii de poliţie s-au deplasat încă o dată la locuinţa părinţilor acesteia şi, în urma unei noi discuţii dintre inculpată şi mama sa, inculpata a recunoscut în faţa acesteia că a născut un copil, însă acesta a decedat, fără a-i oferi şi alte detalii.

La data de 15 martie 2023 inculpata s-a prezentat la Primăria municipiului Suceava solicitând înregistrarea tardivă a copilului născut, fiind eliberat la data de 23 martie 2023 certificatul de naştere.

La data de 16 martie 2023 inculpata s-a prezentat în faţa lucrătorilor I.P.J. Suceava declarând faptul că în ziua de 09 septembrie 2020, după externarea din spital, s-a deplasat cu fetiţa la domiciliu, a înfăşurat-o cu o pătură, i-a blocat respiraţia şi, după ce a constatat că a murit, a aruncat apoi cadavrul în tomberonul de lângă bloc.

Cercetările efectuate în cadrul prezentei anchete penale nu au putut conduce la identificarea cadavrului.

În acest sens s-a stabilit că în anul 2020 resturile menajere perisabile nu erau sortate, fiind trimise la groapa de gunoi a municipiului Suceava, iar ulterior în zona respectivă s-au desfăşurat activităţi de închidere a gropii de gunoi.

În faza de judecată, inculpata a arătat în ultimul cuvânt, că regretă săvârșirea faptei pentru care a fost trimisă în judecată.

Știrea Sucevei

Știrea Sucevei

Related Stories

Primar trimis în judecată de DNA Suceava după ce ar fi cerut 550.000 de lei șpagă pentru plata unui contract de drumuri de peste 11,6 milioane de lei

Primar trimis în judecată de DNA Suceava după ce ar fi cerut 550.000 de lei șpagă pentru plata unui contract de drumuri de peste 11,6 milioane de lei

de Știrea Sucevei
iunie 6, 2026
0

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul Teritorial Suceava au dispus, la data de 25 mai 2026, trimiterea în judecată, sub...

Fostul vicepreședinte al CJ Suceava va mai sta în arest cel puțin până luna viitoare

Lovitură pentru DNA în dosarul ”Mita de la Autotehnorom” al fostului vicepreședinte al CJ Suceava. Curtea de Apel Suceava a eliminat din dosar înregistrările realizate de denunțător cu dispozitivele tehnice montate pe corp

de Știrea Sucevei
iunie 4, 2026
0

Curtea de Apel Suceava a pronunțat o decizie cu impact major în dosarul de corupție în care este judecat fostul...

Închisoare cu suspendare pentru un sălbatic de 70 de ani care și-a ars soția nevăzătoare cu un arzător în zona intimă. Victima se ascundea în cotețul găinilor mai de fiecare dată când bărbatul avea chef de băut

Închisoare cu suspendare pentru un sălbatic de 70 de ani care și-a ars soția nevăzătoare cu un arzător în zona intimă. Victima se ascundea în cotețul găinilor mai de fiecare dată când bărbatul avea chef de băut

de Știrea Sucevei
iunie 4, 2026
0

Curtea de Apel Suceava a pus capăt definitiv unui dosar de violență domestică șocant, în care Vasile Sofian (70 de...

Decizie definitivă SURPRINZĂTOARE! 3 ani de închisoare cu executare pentru primarul din Vatra Moldoviței, în dosarul ”Chelnerița”, ajuns la DNA după investigația Recorder despre angajări fictive

Primarul Saghin și viceprimarul Niga ies din închisoare după doar trei luni. Înalta Curte de Casație și Justiție a suspendat executarea pedepselor din dosarul ”Chelnerița”

de Știrea Sucevei
iunie 4, 2026
0

Primarul comunei Vatra Moldoviței, Virgil Saghin, condamnat definitiv în luna martie la trei ani de închisoare cu executare în dosarul...

Postarea următoare
Condamnat la un an și două luni cu suspendare după ce și-a mușcat vărul de deget în timpul unei certe la repararea unei porți. Inculpatul va plăti 19.000 de lei daune morale

Pedeapsă micșorată pentru un bărbat care și-a mușcat vărul de deget în timpul unei certe, după ce nu s-au înțeles cum să repare balamaua unei porți. Inculpatul trebuie să plătească daune morale de 19.000 de lei

Recomandat

Femeie cu alcoolemie de 1,34 mg/l alcool pur în aerul expirat, lovită de o mașină în timp ce traversa strada neregulamentar

O șcheiancă neatentă a lovit cu mașina o femeie care traversa regulamentar strada Traian Vuia

octombrie 7, 2022
Polițiștii au fost chemați de un bărbat ce a fost lovit cu o piatră în genunchi de către un cetățean cu care se certa pe drum

Un sucevean a sunat la 112, după ce a fost lovit cu o piatră de către vecinul pe care l-a acuzat că i-ar fi furat câteva piese de la bicicletă

octombrie 7, 2023

Postări Populare

  • Bărbat găsit mort în locuința sa din Frasin

    Un bărbat a murit subit, după ce femeia căreia îi repara gardul i-a gătit

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • O suceveancă de 36 de ani, însărcinată în luna a treia, s-a stins din viață în SJU Suceava. Aceasta nu știa că suferea de cancer cu multiple metastaze, ca urmare a ruperii unei alunițe

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Tânăra amantă a unui medic cardiolog intervenționist din SJU Suceava a ajuns la UPU, după ce cadrul medical i-ar fi aplicat o corecție fizică într-o garsonieră din Suceava

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • VIDEO Mărturisire cutremurătoare a suceveanului Gheorghe Ignat. Fostul luptător de MMA a aflat că soția sa ar fi terorizată și amenințată de ani de zile de un ”milițian”, abia după ce a găsit un ștreang într-o anexă gospodărească: ”Viața îmi este călcată în picioare la propriu”

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Un cetățean a fost fotografiat în timp ce defeca la marginea străzii Ana Ipătescu din centrul Sucevei

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
Știrea Sucevei

Cotidianul online cu informații actuale din județul Suceava.

  • Politica Cookie
  • Politica de Confidențialitate

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Bine ai revenit!

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitata?

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentificare
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
0757 347 062
[email protected]

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Acest site foloseste cookies. Navigând în continuare, vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica Cookie