Web Analytics
PUBLICITATE
0757 347 062
[email protected]
miercuri, iunie 24, 2026
Writy.
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Un hoț de lemne, ce s-a înarmat cu un topor și l-a amenințat cu moartea pe pădurarul care l-a prins la furat în pădure, a fost condamnat la o amendă penală de 1.300 de lei. Victima a tras un foc de armă pentru a-și salva viața

FOTO Ilustrativ

Un hoț de lemne, ce s-a înarmat cu un topor și l-a amenințat cu moartea pe pădurarul care l-a prins la furat în pădure, a fost condamnat la o amendă penală de 1.300 de lei. Victima a tras un foc de armă pentru a-și salva viața

Știrea Sucevei de Știrea Sucevei
aprilie 4, 2024
în Analiză
424
0
Share on Facebook

Judecătoria Gura Humorului l-a condamnat pe Ionuț Doru Ianț pedeapsa amenzii penale de 1.300 de lei (130 zile – amendă, 10 lei pe zi) pentru săvârșirea infracțiunii de ultraj și furt de arbori.

Dacă persoana condamnată, cu rea-credinţă, nu execută pedeapsa amenzii, în tot sau în parte, numărul zilelor amendă neexecutate se înlocuieşte cu un număr corespunzător de zile cu închisoare.

You might also like

Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

iunie 21, 2026
Sătul să-și găsească mașinile zgâriate, un sucevean și-a montat cameră de supraveghere și l-a prins pe autor. Pensionarul de 72 de ani a fost condamnat, însă nu va plăti despăgubiri

Sătul să-și găsească mașinile zgâriate, un sucevean și-a montat cameră de supraveghere și l-a prins pe autor. Pensionarul de 72 de ani a fost condamnat, însă nu va plăti despăgubiri

iunie 21, 2026

Inculpatul trebuie să plătească Ocolului Silvic Gura Humorului suma de 768,15 lei, daune materiale.

Magistrații au dispus restituirea armei de vânătoare către victimă.

Decizia nu este definitivă. Față de aceasta s-a făcut apel în termen de 10 zile de la comunicare.

Numărul dosarului este 2640/237/2022.


La data de 7 septembrie 2021, victima, pădurar în cadrul unui Canton Silvic din Gura Humorului, se afla în exercitarea atribuțiilor de serviciu împreună cu un coleg pădurar. Pe la ora 12.00, victima a fost apelată de către o persoană, care i-a spus că Ionuț Doru Ianț se află în pădure cu căruța și sustrage arbori.

Victima cunoștea faptul că inculpatul este o persoană agresivă, deoarece au mai avut divergențe, în care persoana vătămată a fost amenințată. Astfel, după ce a primit apelul, pădurarul s-a deplasat la domiciliul său pentru a-și lua arma personală de vânătoare, cu scopul de a se autoapăra în cazul în care situația o va impune.

În continuare, cei doi pădurari s-au dus la locul indicat de apelant, respectiv la marginea unui drum forestier. Aici, aceștia au observat o grămadă de arbori care părea a fi pregătită pentru a fi sustrasă.

Celălalt pădurar a luat-o la pas după urmele lăsate proaspăt de căruță, fiind urmat de victimă. Persoana vătămată se deplasa cu autoturismul personal, întrucât avea probleme de sănătate la piciorul stâng, deplasându-se cu dificultate.

La o distanță de vreo 500 de metri de locul unde a fost găsită grămada de lemne, pădurarii l-au surprins pe inculpat în timp ce secționa cu drujba un lemn rămas în urma unei exploatări legale de arbori. La vederea pădurarilor, inculpatul a fugit cu căruța în care avea încărcat material lemnos.

Victima l-a ajuns pe inculpat cu mașina, într-o zonă de deal din pădure. Cu această ocazie i-a solicitat individului să oprească căruța. După ce Ianț a oprit și a observat că pădurarul a coborât din mașină, s-a îndreptat către acesta având un topor în mână, ocazie cu care i-a adresat silvicultorului amenințări cu moartea.

În aceste împrejurări, victima a luat arma de vânătoare din mașină și i-a solicitat inculpatului să se oprească. Inculpatul nu a dat curs solicitării pădurarului, motiv pentru care acesta din urmă a executat un foc de armă în pneul de la roata stângă spate a căruței, fără a-l răni pe inculpat, cu scopul de a-l intimida, pentru că nu avea posibilitatea să se retragă din fața inculpatului, având probleme de sănătate la un picior.

Pe urmă, inculpatul a plecat de la fața locului, iar în timp ce se deplasa spre domiciliul său cu căruța, a început să descarce din mers arborii secționați care se aflau în atelaj. Astfel, până la ieșirea de pe fondul forestier, materialul lemnos a fost abandonat.

Cu ocazia cercetărilor la fața locului au fost identificate mai multe bucăți de lemn:

  • 10 bucăți de lemn cu lungime de 5 metri și diametrul de 16 cm
  • 4 bucăți de lemn cu lungime de 2 metri și diametrul de 10 cm
  • 1 bucată de lemn cu lungime de 3 metri și diametrul de 20 cm
  • 1 bucată de lemn cu lungime de 4 metri și diametrul de 15 cm
  • 2 bucăți de lemn cu lungime de 5 metri și diametrul de 10 cm
  • 1 bucată de lemn cu lungime de 5 metri și diametrul de 16 cm
  • 1 bucată de lemn cu lungimea de 4 metri și diametrul de 14/15 cm.

La audieri, inculpatul nu a recunoscut săvârșirea faptelor, însă a recunoscut că în acea zi s-a deplasat în fondul forestier administrat de victimă și a încărcat niște bucăți de lemn în căruță. De asemenea, acesta a recunoscut că s-a întâlnit cu cei doi pădurari care nu i-au permis să ia acasă lemnele pe care le încărcase, iar la un moment dat persoana vătămată ar fi tras un foc de armă în direcția căruței.

Inculpatul nu a recunoscut săvârșirea faptelor, dar a fost de acord să fie testat cu aparatul poligraf. Cu această ocazie individului i s-au adresat trei întrebări:

  • Dacă în data de 7 septembrie 2021 a tăiat vreun arbore de pe picior din fondul forestier pe care îl are în gestiune pădurarul;
  • Dacă a sustras mai multe lemne decât cele pe care le-a arătat organelor de poliție în data de 7 septembrie 2021;
  • Dacă i-a adresat amenințări cu moartea pădurarului în data de 7 septembrie 2021 având asupra sa un topor.

Potrivit raportului de constatare criminalistică s-a stabilit că inculpatul a fost nesincer.

Ulterior, individul a recunoscut săvârșirea faptelor.

 

Știrea Sucevei

Știrea Sucevei

Related Stories

Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

Femeie din Todirești, condamnată după ce a încercat să obțină pensie folosindu-se de o vechime falsă de aproape opt ani. A recunoscut că nu a lucrat niciodată ca zootehnistă la CAP

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

O femeie în vârstă de 64 de ani, din comuna Todirești, a fost condamnată de Judecătoria Suceava după ce a...

Sătul să-și găsească mașinile zgâriate, un sucevean și-a montat cameră de supraveghere și l-a prins pe autor. Pensionarul de 72 de ani a fost condamnat, însă nu va plăti despăgubiri

Sătul să-și găsească mașinile zgâriate, un sucevean și-a montat cameră de supraveghere și l-a prins pe autor. Pensionarul de 72 de ani a fost condamnat, însă nu va plăti despăgubiri

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

Judecătoria Suceava a condamnat un pensionar în vârstă de 72 de ani pentru infracțiunea de distrugere, după ce acesta a...

Pensionară de 85 de ani, condamnată după ce a mințit de două ori în fața judecătorilor pentru a-i ajuta pe doi inculpați. Cei doi erau judecați pentru înșelăciune

Pensionară de 85 de ani, condamnată după ce a mințit de două ori în fața judecătorilor pentru a-i ajuta pe doi inculpați. Cei doi erau judecați pentru înșelăciune

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

O femeie în vârstă de 85 de ani a fost condamnată de Judecătoria Suceava pentru două infracțiuni de mărturie mincinoasă,...

A vrut 3.000 de lei ca să nu publice imagini intime cu fosta iubită. În loc de bani, s-a ales cu o condamnare după ce a fost prins în flagrant de polițiști

A vrut 3.000 de lei ca să nu publice imagini intime cu fosta iubită. În loc de bani, s-a ales cu o condamnare după ce a fost prins în flagrant de polițiști

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

Judecătoria Suceava l-a condamnat pe Alex Răzvan C. (23 de ani) pentru infracțiunea de șantaj, după ce a încercat să...

Postarea următoare
Primăria Suceava plătește peste 40.000 de euro pentru a face publicitate proiectului cu final îndepărtat ”Reabilitarea sistemului de transport și distribuție energie termică în municipiul Suceava”

Primăria Suceava plătește peste 40.000 de euro pentru a face publicitate proiectului cu final îndepărtat ”Reabilitarea sistemului de transport și distribuție energie termică în municipiul Suceava”

Recomandat

Cu permisul reținut și rupt de beat, un bărbat care se plimba cu BMW-ul prin Rădăuți a dat nas în nas cu polițiștii

Polițiștii suceveni i-au întrerupt plimbarea unui șofer cu alcoolemie de 1,65 mg/l alcool pur în aerul expirat

mai 1, 2023
Amendă de 6.000 de lei pentru un bărbat care transporta lemne fără acte

Bărbat din Mălini, „premiat” cu o amendă de 8.000 de lei după ce a sunat de două ori la 112 pentru transporturi ilegale de lemne. Autoutilitara vizată era goală de fiecare dată

februarie 25, 2025

Postări Populare

  • Bărbat găsit mort în locuința sa din Frasin

    Un bărbat a murit subit, după ce femeia căreia îi repara gardul i-a gătit

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • O suceveancă de 36 de ani, însărcinată în luna a treia, s-a stins din viață în SJU Suceava. Aceasta nu știa că suferea de cancer cu multiple metastaze, ca urmare a ruperii unei alunițe

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Tânăra amantă a unui medic cardiolog intervenționist din SJU Suceava a ajuns la UPU, după ce cadrul medical i-ar fi aplicat o corecție fizică într-o garsonieră din Suceava

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • VIDEO Mărturisire cutremurătoare a suceveanului Gheorghe Ignat. Fostul luptător de MMA a aflat că soția sa ar fi terorizată și amenințată de ani de zile de un ”milițian”, abia după ce a găsit un ștreang într-o anexă gospodărească: ”Viața îmi este călcată în picioare la propriu”

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Un cetățean a fost fotografiat în timp ce defeca la marginea străzii Ana Ipătescu din centrul Sucevei

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
Știrea Sucevei

Cotidianul online cu informații actuale din județul Suceava.

  • Politica Cookie
  • Politica de Confidențialitate

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Bine ai revenit!

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitata?

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentificare
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
0757 347 062
[email protected]

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Acest site foloseste cookies. Navigând în continuare, vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica Cookie