Curtea de Apel Suceava a dispus încetarea procesul penal pornit împotriva inculpatei Rodica R. pentru comiterea infracțiunii de amenințare, ca urmare a intervenirii prescripției răspunderii penale. Inculpata a fost condamnată definitiv la șase luni de închisoare cu suspendare, fiindu-i stabilit un termen de supraveghere de doi ani, pentru infracțiunea de distrugere.
Inițial, Judecătoria Fălticeni a condamnat-o pe Rodica R. la opt luni de închisoare cu suspendare pentru săvârșirea infracțiunilor de distrugere și amenințare, fiindu-i stabilit un termen de supraveghere de doi ani.
Inculpata a fost obligată să îi plătească victimei suma de 4.154,27 lei, reprezentând daune materiale și suma de 2.000 de lei, reprezentând daune morale.
La data de 7 noiembrie 2018, victima se deplasa cu autoturismul personal, împreună cu tatăl său, de la domiciliul din comuna Râșca către municipiul Fălticeni, pentru a-l duce pe bărbat la spital.
În momentul în care au ajuns în localitatea Fântâna Mare, pe DN 15 C, au fost depășiți de autoturismul marca Volkswagen cu numere de Neamț, condus de inculpată. În timpul depășirii, aceasta a lovit autoturismul victimei pe partea stângă și apoi a blocat deplasarea acestuia.
Inculpata a coborât din mașină și a început să lovească autoturismul victimei cu pumnii și cu picioarele, precum și cu alte corpuri (o cutie de suc, o oglindă auto de interior). În aceste împrejurări, acesta a amenințat-o pe victimă cu acte de violență, cu incendierea casei și a autoturismului.
Victima a sunat la 112. La fața locului a ajuns un echipaj de poliție care i-a aplicat inculpatei o sancțiune contravențională pentru adresarea de cuvinte și expresii jignitoare.
Potrivit martorilor din dosar, inculpata s-ar fi plâns de faptul că persoana vătămată i-ar fi luat bărbatul și că o va distruge, unde o va prinde.
În cursul urmăririi penale, victima s-a constituit parte civilă în procesul penal cu suma de 30.000 de lei daune morale și 4.154,27 lei daune materiale.














