La data de 28 noiembrie 2022, o femeie din satul Petia, comuna Bunești, a sunat la 112 și a sesizat faptul că soțul său a bătut-o.
În acea zi, pe la ora 15.00, pe fondul consumului de băuturi alcoolice şi a unor discuţii în contradictoriu cu soțul său, apelanta a fost agresată verbal și fizic de către acesta.
Partea vătămată nu prezenta leziuni vizibile. Aceasta nu a solicitat intervenția vreunui echipaj medical la fața locului.
Polițiștii au completat formularul de evaluare a riscului, ocazie cu care a reieșit că individul prezintă un risc iminent. Femeia a refuzat emiterea ordinului de protecție provizoriu.
Victima a depus plângere penală împotriva soțului său.
În aceeași zi, pe la ora 22.50, o altă femeie, aceasta fiind din municipiul Fălticeni, a sunat la 112 și a sesizat faptul că socrul său o bate pe soția sa.
În seara respectivă, în timp ce se aflau la domiciliul lor din Fălticeni, pe fondul unor discuții contradictorii generate de gelozia soțului, bărbatul a lovit-o pe soția sa.
Victima susține că a mai fost agresată fizic de soț și în trecut, dar nu a făcut plângeri față de acesta.
Polițiștii au completat formularul de evaluare a riscului, ocazie cu care a reieșit că bărbatul prezintă un risc iminent. Femeia a fost de acord cu emiterea ordinului de protecție provizoriu.
În ambele cazuri au fost întocmite dosare penale sub aspectul săvârșirii infrațiunii de „violențe în familie”.














