La data de 5 septembrie 2022, în jurul orei 17.45, o femeie de 53 de ani conducea un autoturism marca Mercedes Benz pe raza localității Salcea, dinspre Salcea spre Verești.
La un moment dat, șoferița a adormit la volan. Aceasta a pătruns cu mașina pe sensul opus, s-a deplasat prin șanț și s-a izbit în capul de pod din intersecția cu strada Pepinierei.
În urma evenimentului rutier, femeia a suferit leziuni traumatice grave, fiind preluată de un echipaj medical și transportată la U.P.U. – Spitalul Județean de Urgență “Sf. Ioan cel Nou“ Suceava, unde în urma evaluării medicale a fost diagnosticată cu ,,contuzionat prin accident rutier, contuzie stern, fractură gleznă bilateral, contuzie coloană lombară”. Nu a fost posibilă testarea cu aparatul etilometru, din cauză stării de sănătate. Au fost preluate mostre biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
În acest caz a fost întocmit un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.














