La data de 27 aprilie 2026, în jurul orei 16.52, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală 12 Preutești au fost sesizați prin SNUAU 112 cu privire la izbucnirea unui incendiu în interiorul unei locuințe din localitatea Leucușești, comuna Preutești.
La fața locului s-a deplasat echipa operativă, care, din primele verificări, a stabilit că incendiul a fost provocat de concubina proprietarului imobilului.
Femeia, aflată sub influența băuturilor alcoolice, a schimbat butelia de la aragaz, iar pentru a verifica dacă montajul a fost realizat corect, a folosit un chibrit aprins, moment în care butelia a luat foc.
Speriată, aceasta a ieșit în curte și a cerut ajutorul vecinilor, care au apelat serviciul de urgență 112.
La fața locului a intervenit un echipaj de pompieri din cadrul Detașamentului Fălticeni, care a reușit să lichideze incendiul. Potrivit pompierilor, cauza probabilă a fost folosirea chibritului pentru verificarea buteliei.
Din fericire, nu au existat victime, însă a existat pericol de propagare a incendiului la casa de locuit.
Pagubele produse au fost estimate la aproximativ 100 de lei.
În cauză a fost întocmit dosar penal pentru distrugere din culpă.














