Web Analytics
PUBLICITATE
0757 347 062
[email protected]
marți, iunie 23, 2026
Writy.
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Comisarul-șef Răzvan Andreica a fost trimis în judecată de DNA pentru că i-a cerut IPJ-ului să îi deconteze cazarea la un hotel din Câmpulung Moldovenesc când de fapt acesta se afla în vacanță în Spania

sursa foto adevarul

Comisarul-șef Răzvan Andreica a fost trimis în judecată de DNA pentru că i-a cerut IPJ-ului să îi deconteze cazarea la un hotel din Câmpulung Moldovenesc când de fapt acesta se afla în vacanță în Spania

Știrea Sucevei de Știrea Sucevei
august 29, 2022
în Local
426
0
Share on Facebook

Comisarul-şef Răzvan Andreica a fost prins de DNA pe când era şef al Poliției din Câmpulung Moldovenesc, în timp ce măsluia decontarea unor vouchere de vacanţă. Luna trecută, Tribunalul Suceava a decis că poate începe procesul în care el e acuzat de abuz în serviciu.

Răzvan Andreica a intrat în vizorul DNA în octombrie 2020, după ce a fost denunţat de un procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Câmpulung Moldovenesc pentru trafic de influență şi luare de mită.

You might also like

Un copil de 9 ani a ajuns la spital după ce a intrat într-o intersecție cu trotineta electrică

Fălticenean amendat cu 2.430 de lei după ce a căzut de pe o trotinetă electrică fiind matol. Bărbatul a ajuns la spital

iunie 23, 2026
Doi frați de 13 și 14 ani au ajuns la spital după ce au căzut de pe aceeași trotinetă electrică

Doi frați de 13 și 14 ani au ajuns la spital după ce au căzut de pe aceeași trotinetă electrică

iunie 21, 2026

Cei de la anticorupţie au deschis atunci un dosar penal, iar convorbirile telefonice ale şefului Poliției din Câmpulung Moldovenesc au fost interceptate, cu mandat de la judecător.

Vacanţa fictivă din „Grădina Mariajelor”

Două luni mai târziu, Andreica a fost înregistrat în timp ce vorbea la telefon şi îi aranja unui coleg – Victor Lupu, agent la Poliţia Municipiului Suceava – obţinerea unei facturi pentru o cazare fictivă, arată Libertatea.

Conform legii, polițiștii îşi pot deconta cheltuielile cu cazarea din concedii, în limita contravalorii voucherului de vacanță – 1.450 de lei, doar dacă se cazează şi aduc facturi doveditoare de la unități turistice aflate pe teritoriul României.

Lupu avea nevoie de o astfel de factură, iar Andreica a apelat la serviciile lui Petru Nisioi, administrator al hotelului „Grădina Mariajelor” din Câmpulung Moldovenesc. Şi, cu toate că Lupu nici nu trecuse pe la hotel, Nisioi a eliberat, pe numele lui, o factură pentru o cazare de trei zile.

Concediu petrecut lângă serviciu, în acte

Verificând registrele hotelului, cei la DNA au descoperit că, în august 2020, şi comisarul-şef Andreica petrecuse un sejur de o săptămână în „Grădina Mariajelor”, hotel situat la 5 km de sediul poliţiei pe care acesta o conducea.

În realitate însă, spun anchetatorii, în acea perioadă, Răzvan Andreica fusese într-o vacanţă în Spania.

Cu ajutorul documentelor false eliberate de administratorul hotelului din Câmpulung Moldovenesc, Andreica şi Lupu au primit fiecare, la casieria IPJ Suceava, câte 1.450 de lei.

Raportul de decontare a fost aprobat, în cazul amândurora, de şeful de atunci al IPJ Suceava, comisar-șef Adrian Buga, care a fost cercetat şi el, în acelaşi dosar, pentru abuz în serviciu. DNA a dispus însă, în cazul lui, clasarea cauzei, pe motiv că nu a ştiut ce semnează, fiind într-o „eroare de fapt”.

S-a pensionat în cursul anchetei

Răzvan Andreica a condus Poliția din Câmpulung Moldovenesc din iunie 2020 şi până în iulie 2021, când i-a expirat mandatul prin care fusese împuternicit şi s-a întors la IPJ Suceava.

DNA l-a pus sub acuzare în primăvara acestui an, iar atunci când presa locală a dezvăluit că e anchetat, Andreica îşi depusese deja dosarul de pensionare. Avea 56 de ani, iar până la finalizarea rechizitoriului DNA, el a fost trecut în rezervă.

În iunie, a fost trimis în judecată, în dosarul celor două deconturi măsluite, sub acuzaţiile de abuz în serviciu, fals în declaraţii şi instigare la fals în înscrisuri. În acelaşi dosar, agentul de poliţie Victor Lupu va fi judecat pentru abuz în serviciu şi fals în declaraţii, iar Petru Nisioi – pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată.

La 27 iulie, Tribunalul Suceava a decis că ancheta a fost corect făcută, iar procesul poate începe. Până acum, nu a fost încă stabilit un prim termen de judecată.

Dosarul iniţial, deschis în 2020, după ce un procuror a denunţat traficul de influenţă ce ar fi fost comis de Andreica, a fost disjuns anul acesta, iar cercetările continuă, precizează DNA.

sursa material: Libertatea

Etichete: abuz in serviciuanchetatcomisar sefconcediudecontatdnarazvan andreica
Știrea Sucevei

Știrea Sucevei

Related Stories

Un copil de 9 ani a ajuns la spital după ce a intrat într-o intersecție cu trotineta electrică

Fălticenean amendat cu 2.430 de lei după ce a căzut de pe o trotinetă electrică fiind matol. Bărbatul a ajuns la spital

de Știrea Sucevei
iunie 23, 2026
0

La data de 21 iunie 2026, în jurul orei 09.24, Poliția Municipiului Fălticeni a fost sesizată prin numărul unic de...

Doi frați de 13 și 14 ani au ajuns la spital după ce au căzut de pe aceeași trotinetă electrică

Doi frați de 13 și 14 ani au ajuns la spital după ce au căzut de pe aceeași trotinetă electrică

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

La data de 20 iunie 2026, în jurul orei 21.57, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Preutești au fost...

Mopedist fără permis, rănit după ce un șofer de BMW a dat cu spatele fără să se asigure, la Dolheștii Mari

Mopedist fără permis, rănit după ce un șofer de BMW a dat cu spatele fără să se asigure, la Dolheștii Mari

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

La data de 20 iunie 2026, în jurul orei 13.52, un accident rutier s-a produs pe strada Olăreni din satul...

Au furat șase lingouri de aur și peste 47.000 de euro dintr-o casă din Horodnic de Sus. Hoții au fost identificați după mai bine de un an și arestați preventiv

Au furat șase lingouri de aur și peste 47.000 de euro dintr-o casă din Horodnic de Sus. Hoții au fost identificați după mai bine de un an și arestați preventiv

de Știrea Sucevei
iunie 20, 2026
0

La data de 24 februarie 2025, organele de cercetare penală s-au sesizat cu privire la comiterea unui furt de proporții...

Postarea următoare
”Medalion”, hoțul care a furat aproape 18.000 de euro din apartamentul a doi miri din Suceava în prima zi de după nuntă, a fost prins la Oradea

Hoțul sucevean ”Medalion” a fost arestat preventiv pentru 30 de zile de către Judecătoria Iași

Recomandat

FOTO Accident rutier între un moped și un autoturism, pe raza localității Calafindești. Conducătorul mopedului se află în stare de inconștiență

FOTO Accident rutier între un moped și un autoturism, pe raza localității Calafindești. Conducătorul mopedului se află în stare de inconștiență

decembrie 14, 2023

Polițiștii suceveni le-au pus gând rău comercianților de materiale pirotehnice. Peste 700 de kilograme de astfel de materiale au fost confiscate într-o singură zi

decembrie 12, 2022

Postări Populare

  • Bărbat găsit mort în locuința sa din Frasin

    Un bărbat a murit subit, după ce femeia căreia îi repara gardul i-a gătit

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • O suceveancă de 36 de ani, însărcinată în luna a treia, s-a stins din viață în SJU Suceava. Aceasta nu știa că suferea de cancer cu multiple metastaze, ca urmare a ruperii unei alunițe

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Tânăra amantă a unui medic cardiolog intervenționist din SJU Suceava a ajuns la UPU, după ce cadrul medical i-ar fi aplicat o corecție fizică într-o garsonieră din Suceava

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • VIDEO Mărturisire cutremurătoare a suceveanului Gheorghe Ignat. Fostul luptător de MMA a aflat că soția sa ar fi terorizată și amenințată de ani de zile de un ”milițian”, abia după ce a găsit un ștreang într-o anexă gospodărească: ”Viața îmi este călcată în picioare la propriu”

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Un cetățean a fost fotografiat în timp ce defeca la marginea străzii Ana Ipătescu din centrul Sucevei

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
Știrea Sucevei

Cotidianul online cu informații actuale din județul Suceava.

  • Politica Cookie
  • Politica de Confidențialitate

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Bine ai revenit!

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitata?

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentificare
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
0757 347 062
[email protected]

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Acest site foloseste cookies. Navigând în continuare, vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica Cookie