La data de 22 august 2022, în jurul orei 06.40, în timp ce conducea autoturismul pe DN2 E85, pe raza localității Oniceni, un bărbat de 65 de ani din orașul Gura Humorului a pătruns pe contrasens intrând în coliziune cu un cap de pod.
Din accident a rezultat rănirea soției șoferului, care era pasageră în autoturism. Aceasta a fost transportată cu ambulanța la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.
Conducătorul auto a fost testat de polițiști cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ, după care, la spital i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.
Se pare că, șoferul a ațipit la volan, a pătruns pe contrasens, a părăsit drumul și s-a izbit de un cap de pod din partea stângă a drumului.
În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „vătămare corporală din culpă”.














