În cursul nopții de vineri spre sâmbătă, o ambulanță a adus la UPU Suceava o gravidă de 29 de săptămâni în stop cardio-respirator (cu patologie cardiacă preexistentă.
Tinerei de 24 de ani i s-au aplicat manevre de resuscitare de când fost preluată de ambulanță și până și în sala de operație, unde s-a efectuat cezariana de urgență.
„Din păcate nici mama, nici nou-născutul nu au răspuns manevrelor de resuscitare și au fost declarați decedați. Pacienta a fost transferată de la CPU Gura Humorului la UPU Suceava”, a transmis purtătorul de cuvânt al SJU Suceava, medicul urgentist Dan Teodorovici.
În perioada 27 iulie – 2 august 2022, tânăra în cauză a fost internată la Secția de Boli Infecțioase a SJU Suceava, cu COVID în formă medie. De la spital, tânăra a plecat la cerere, dar cu stare generală bună, fără necesar de oxigen, analize în parametri normali, cu tratament efectuat complet. Pacienta avea și afecțiuni cardiace preexistente.
Sâmbătă după-amiază, tânăra ar fi trebuit să se căsătorească. Acesteia i s-a făcut rău chiar în timpul ceremoniei, iar rudele au sunat la 112, arată Obiectiv de Suceava. Viitorul soț a suferit un atac de panică și și-a pierdut cunoștința în momentul în care i-a fost comunicată cumplita veste că și-a pierdut soția și copilul. Bărbatul a avut nevoie de îngrijiri medicale.














