Luni, 24 martie 2025, a fost o zi care va rămâne în statistica poliției rutiere sucevene drept un adevărat maraton al inconștienței. Nu mai puțin de șase incidente rutiere grave au avut loc în județul Suceava, toate având un numitor comun: șoferi băuți care au transformat drumurile în piste de cascadorii.
De la accidente în lanț, urmăriri ca în filme, mașini în șanțuri, până la indivizi care se prefac că suflă în etilotest și fug de polițiști din fața spitalului, ziua de luni a fost un adevărat ”festival” al alcoolului la volan.
- În Voitinel, un șofer a intrat cu mașina într-un șanț, s-a prefăcut că suflă în aparatul etilotest, apoi a încercat să fugă din fața spitalului.
- În Arbore, un individ beat și cu permisul anulat s-a luat la întrecere cu polițiștii. A fost ”parfumat” cu spray lacrimogen, scos din BMW și reținut pentru 24 de ore.
- Pe bulevardul George Enescu din Suceava un alt șofer beat bine (0,93 mg/l) a refuzat să oprească la semnalele poliției și a tras pe dreapta abia după câteva sute de metri.
- În Cumpărătura, un șofer beat pulbere (1,49 mg/l) a intrat pe contrasens și a lovit o mașină care circula regulamentar. Doar norocul a făcut ca accidentul să nu se transforme într-o tragedie.
- La Bunești, un șofer de 63 de ani s-a ”cinstit” bine și s-a rostogolit cu Dacia în șanț. Avea 1,13 mg/l alcool pur în aerul expirat.
- În Frasin, un tânăr de 19 ani, cu chef de aventură și alcool în sânge, nu a văzut curba, dar a nimerit casa unui localnic.
Toate aceste cazuri s-au întâmplat într-o singură zi. O zi de luni. O zi care ar trebui să tragă un semnal de alarmă pentru toți cei care încă mai cred că „merge și așa, nu mi se poate întâmpla mie”.
Polițiștii au întocmit dosare penale pe bandă rulantă, dar întrebarea rămâne: câte trebuie să se mai întâmple ca să învățăm că băutura și volanul nu se amestecă?
Cel mai probabil, acestea nu sunt toate evenimentele de acest fel petrecute pe 24 martie 2025. E posibil ca unele incidente să fi rămas neștiute de mass-media sau chiar și de poliție.














