Judecătoria Gura Humorului l-a condamnat pe Ilie Narcis Ț. la opt luni de închisoare cu suspendare pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat. Termenul de supraveghere stabilit este de doi ani.
Pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul este obligat să presteze muncă neremunerată în folosul comunităţii, pe o perioadă de 60 de zile, în cadrul Primăriei orașului Gura Humorului sau în cadrul Primăriei comunei Păltinoasa.
Inculpatul este obligat să îi plătească victimei suma de 590 de lei (300 de lei contravaloarea geamului spart și 290 de lei banii sustrași).
Decizia nu era definitivă la data pronunțării (1 februarie 2024). Față de aceasta se putea face apel în termen de 10 zile de la comunicare, în caz contrar decizia rămânând definitivă.
Numărul dosarului este 1542/237/2023.
La data de 15 ianuarie 2022, în jurul orei 10.00, victima de sex feminin și-a parcat mașina în apropierea unei biserici ortodoxe din centrul unui sat din zona localității Gura Humorului. Aceasta a lăsat în partea din spate a mașinii, în zona picioarelor, în spatele scaunului pasagerului din partea dreapta față, o geantă, un telefon mobil, suma de 90 de lei, precum și mai multe documente personale (carduri, facturi, cărți de vizită, programări și analize medicale).
La ora 11.30, când femeia a ieșit din biserică a observat că geamul de la portiera dreapta spate era spart, iar geanta lipsea. Așadar, aceasta a sunat la 112.
Polițiștii au vizualizat camerele de supraveghere ale primăriei și au urmărit traseul parcurs de inculpat și un prieten de al său. Astfel, a fost identificată geanta femeii, lipsind din aceasta banii și cardurile.














