La data de 27 octombrie 2023, în jurul orei 08.00, printr-un apel la 112 a fost sesizat faptul că un bebeluș a decedat pe raza comunei Dornești.
Victima în vârstă de aproximativ o lună locuia împreună cu mama sa, în comuna Dornești.
În acea dimineață, pe la ora 06.00, în timp ce se afla la domiciliul său, Gabriela M. a alăptat-o pe fetița sa, după care, în jurul orei 07.00 a observat că minora are sânge la nivelul nasului.
Văzând acestea, femeia a luat-o în brațe și a observat că fetița nu reacționează, fapt pentru care a sunat la 112 și a solicitat intervenția unei ambulanțe.
Personalul medical ajuns la fața locului a constatat decesul micuței la ora 07.57.
Pe corpul bebelușului nu au fost identificate urme de violență. Corpul neînsuflețit a fost transportat la morga Spitalului Municipal Rădăuți, în vederea efectuării necropsiei și a stabilirii cauzelor decesului.
Copila s-a născut la data de 30 septembrie 2023 la Spitalul Municipal Rădăuți cu probleme cardiace, fapt pentru care, după naștere, a stat o perioadă de timp internată pentru a urma un tratament de specialitate.
În acest caz a fost întocmit un dosar penal pentru ucidere din culpă.













