Web Analytics
PUBLICITATE
0757 347 062
[email protected]
marți, iunie 23, 2026
Writy.
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
VIDEO Aerul de oraș nu le-a priit mai multor cheflii de la țară. Polițiștii suceveni i-au ”premiat” cu circa 3.500 de lei pe cei trei tineri cocoțați pe geamurile unei mașini care circula prin municipiul Suceava

VIDEO Aerul de oraș nu le-a priit mai multor cheflii de la țară. Polițiștii suceveni i-au ”premiat” cu circa 3.500 de lei pe cei trei tineri cocoțați pe geamurile unei mașini care circula prin municipiul Suceava

Știrea Sucevei de Știrea Sucevei
mai 21, 2023
în Local
428
0
Share on Facebook

Teribilismul și tendința de a epata prin gesturi neconforme și atitudine de sfidare a legii pot genera tragedii rutiere. Din păcate în marea majoritate a acestor incidente sunt implicați tineri care nu doar manifestă dispreț față de lege dar pun în pericol propria viața și a altor persoane.

În ultima perioadă se remarcă tot mai multe tendințe de a posta în spațiul public, pe rețele de socializare sau alte suporturi media imagini care surprind manevre și situații riscante. Scopul este captarea atenției grupului de prieteni sau a altor persoane, obținerea unei false notorietăți prin promovarea unui comportament de negare sau disconsiderare a legii și autorității, sau pur și simplu….distracția.

You might also like

Doi frați de 13 și 14 ani au ajuns la spital după ce au căzut de pe aceeași trotinetă electrică

Doi frați de 13 și 14 ani au ajuns la spital după ce au căzut de pe aceeași trotinetă electrică

iunie 21, 2026
Mopedist fără permis, rănit după ce un șofer de BMW a dat cu spatele fără să se asigure, la Dolheștii Mari

Mopedist fără permis, rănit după ce un șofer de BMW a dat cu spatele fără să se asigure, la Dolheștii Mari

iunie 21, 2026

Pentru creșterea gradului de siguranță rutieră dar și pentru statuarea normelor și valorilor sociale reale, polițiștii suceveni au intensificat activitățile de verificare în situații privind postări în mediul on-line, transmise în mass-media sau prin autosesizări.

Astfel, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Suceava – Biroul Rutier s-au autosesizat și în urma unui eveniment prezentat în mediul on-line la data 19.05.2023 când a fost distribuit un clip video în care un autoturism se deplasa pe str. Calea Unirii, din mun. Suceava din direcția centru către Burdujeni, pasagerii acestuia fiind ieșiți cu partea superioară a corpului pe geamurile autoturismului.

În urma verificărilor efectuate a fost identificată atât persoana care a condus vehiculul cât și pasagerii.

S-a stabilit că autoturismul a fost condus de către o tânără de doar 18 ani domiciliată în sat/com. Bălcăuți și care abia a dobândit permisul de conducere la data de 12.05.2023. Pentru abaterile rutiere săvârșite, tânăra conducătoare auto a fost sancționată contravențional cu amenzi în cuantum de 1.160 lei.

De asemenea, s-a stabilit că cei doi pasageri care au ieșit cu partea superioară a corpului pe geamurile autoturismului sunt doi tineri de 19 și respectiv 21 de ani, ambii din comuna Bălcăuți.

Totodată, s-a stabilit că autoturismul aparține tânărului de 19 ani, vehicului prezentând montate ilegal folii pe sistemele de semnalizare dar și anvelope neconforme ca dimensiune.

Pentru abaterile rutiere săvârșite ca pasager al vehiculului dar și pentru abaterile privind deficiențele autoturismului, polițiștii l-au sancționat pe tânărul de 19 ani cu amenzi în valoare de 1.885 lei. Totodată, polițiștii au dispus și reținerea certificatului de înmatriculare a vehiculului.

Și celălalt pasager în vârstă de 21 ani domiciliat în sat/com. Bălcăuți a fost sancționat contravențional pentru abaterile rutiere și nepurtarea centurii de siguranță cu amendă cuantum de 435 lei.

În total, polițiștii au aplicat sancțiuni în valoare de 3480 lei și au dispus reținerea certificatului de înmatriculare a autoturismului.

„Precizăm încă o dată că scopul dispunerii măsurilor sancționatorii în aceste cazuri promovate în mediul on-line este unul principal preventiv, de responsabilizare și conștientizare în vederea creșterii gradului de siguranță rutieră și evitării tragediilor rutiere. Recomandăm și părinților să poarte discuții cu adolescenții sau chiar cu copiii majori pentru responsabilizarea acestora indiferent de calitatea de participanți la trafic.

Reamintim și faptul că și în acest an, trendul accidentelor rutiere grave la nivelul județului nostru este descendent, acest lucru datorându-se și măsurilor ferme dispuse de polițiști.

În acest sens, atragem atenția tuturor celor pretabili sau predispuși la încălcarea legislației rutiere că polițiștii vor dispune în continuare măsuri din cele mai ferme în cazul abaterilor care pun în pericol siguranța rutieră, comportamentele de tip teribilist nefiind tolerate”, a transmis IPJ Suceava.

 

Știrea Sucevei

Știrea Sucevei

Related Stories

Doi frați de 13 și 14 ani au ajuns la spital după ce au căzut de pe aceeași trotinetă electrică

Doi frați de 13 și 14 ani au ajuns la spital după ce au căzut de pe aceeași trotinetă electrică

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

La data de 20 iunie 2026, în jurul orei 21.57, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Preutești au fost...

Mopedist fără permis, rănit după ce un șofer de BMW a dat cu spatele fără să se asigure, la Dolheștii Mari

Mopedist fără permis, rănit după ce un șofer de BMW a dat cu spatele fără să se asigure, la Dolheștii Mari

de Știrea Sucevei
iunie 21, 2026
0

La data de 20 iunie 2026, în jurul orei 13.52, un accident rutier s-a produs pe strada Olăreni din satul...

Au furat șase lingouri de aur și peste 47.000 de euro dintr-o casă din Horodnic de Sus. Hoții au fost identificați după mai bine de un an și arestați preventiv

Au furat șase lingouri de aur și peste 47.000 de euro dintr-o casă din Horodnic de Sus. Hoții au fost identificați după mai bine de un an și arestați preventiv

de Știrea Sucevei
iunie 20, 2026
0

La data de 24 februarie 2025, organele de cercetare penală s-au sesizat cu privire la comiterea unui furt de proporții...

Doi angajați ai Ocolului Silvic Bucovina, puși sub control judiciar după ce ar fi sustras lemn și ar fi falsificat evidențele pentru a acoperi lipsurile

Doi angajați ai Ocolului Silvic Bucovina, puși sub control judiciar după ce ar fi sustras lemn și ar fi falsificat evidențele pentru a acoperi lipsurile

de Știrea Sucevei
iunie 20, 2026
0

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Rădăuți au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de doi...

Postarea următoare
Șoferiță condamnată la doi ani de închisoare cu suspendare pentru că a lovit cu mașina un pieton de 82 de ani care circula pe stradă

Dosar penal pentru o suceveancă care a provocat un accident rutier în cartierul Zamca și a fugit de la fața locului

Recomandat

Primăria comunei Ilișești plătește peste 113.000 de euro pentru modernizarea și reabilitarea unui pod din satul Ilișești

Primăria comunei Ilișești plătește peste 113.000 de euro pentru modernizarea și reabilitarea unui pod din satul Ilișești

octombrie 15, 2022
Provocări de stil – cum să creezi un aspect unic?

Provocări de stil – cum să creezi un aspect unic?

decembrie 20, 2023

Postări Populare

  • Bărbat găsit mort în locuința sa din Frasin

    Un bărbat a murit subit, după ce femeia căreia îi repara gardul i-a gătit

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • O suceveancă de 36 de ani, însărcinată în luna a treia, s-a stins din viață în SJU Suceava. Aceasta nu știa că suferea de cancer cu multiple metastaze, ca urmare a ruperii unei alunițe

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Tânăra amantă a unui medic cardiolog intervenționist din SJU Suceava a ajuns la UPU, după ce cadrul medical i-ar fi aplicat o corecție fizică într-o garsonieră din Suceava

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • VIDEO Mărturisire cutremurătoare a suceveanului Gheorghe Ignat. Fostul luptător de MMA a aflat că soția sa ar fi terorizată și amenințată de ani de zile de un ”milițian”, abia după ce a găsit un ștreang într-o anexă gospodărească: ”Viața îmi este călcată în picioare la propriu”

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Un cetățean a fost fotografiat în timp ce defeca la marginea străzii Ana Ipătescu din centrul Sucevei

    0 Distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
Știrea Sucevei

Cotidianul online cu informații actuale din județul Suceava.

  • Politica Cookie
  • Politica de Confidențialitate

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Bine ai revenit!

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitata?

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentificare
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Local
  • Național
  • Internațional
  • Anchete
  • Editorial
  • Reportaje
  • Politică
  • Sănătate
  • Sport
  • Analiză
  • Diverse
0757 347 062
[email protected]

© 2022 ȘTIREASUCEVEI.RO Toate drepturile rezervate. Creare site BOSSNET

Acest site foloseste cookies. Navigând în continuare, vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica Cookie